Mia.F

Je lékařská zpráva úřední dokument? Je trestné ji pozměnit?

Jedná se o čistě hypotetickou otázku, nechci to dělat – ale když bych třeba dostala zprávu od odborného lékaře – specialisty, lehce jí pozměnila a pak dala svojí praktické lékařce, je to trestný čin?

Moc vás prosím, pište jen vy, co tomu rozumíte a opravdu znáte odpověď, a také prosím neřešte etickou a morální stránku věci, jde mi čistě o pohled zákona. Díky moc!

Nejlepší odpověď
zzzzz

Tvou lékařskou správu můžeš klidně pozměnit nebo poškodit, toto trestný čin není. Pokud by sis ale do ní napsala třeba nějakou diagnózu, kterou nemáš a léčili tě zbytečně, mohli by po tobě vymáhat škodu.

Pokud by si pozměnila lékařskou správu někomu jinému, mohla by ses dopustit ublížení na zdraví.

Lékařská správa není úřední dokument.
Doplňuji:
zprávu 🙂

Další odpovědi
klumprt

Jak bylo řečeno, samo o sobě to trestné není. Lékařská zpráva není veřejná listina (jako např. pas, maturitní vysvědčení apod.)

Problém může nastat pouze, pokud byste pozměněnou lékařskou zprávou uvedla někoho v omyl a získala nějaký neoprávněný prospěch (např. pojišťovnou hrazený lék, lázeňský pobyt, řidičské oprávnění atd.)

Lamalam

Problém by mohl nastat pouze v tom případě, kdyby byla lékařská zpráva vydána na podkladě žádosti nějakého úřadu, nebo by měla sloužit podobnému účelu. Např. pokud by jsi upravila lék. zprávu a pak jí přiložila k žádosti o řidičák, tak by možná nastal problém. Některé pojišťovny při uzavírání určitých pojistek také požadují lék. zprávu, tu bych také raději neupravovala.

Jinak lékařská zpráva je tvůj majetek a dělej si s ní, co uznáš za vhodné.

Emefej

Nejsi jejím autorem. není na ní tvůj podpis a tvé razítko. Odpověz si sama, zda je legální takový dokument měnit. A to vůbec nemluvím o tom, že by taková změna byla zcela zbytečná. Snad si nemyslíš, že je praktická lékařka tak hloupá, že by nepoznala laikem provedené změny v lékařské zprávě.

NikkiHeat

No trestný čin to asi není ale z pohledu zákona by to mohlo znít:

  1. dotyčná záměrně
  2. dotyčná s cílem něco
  3. dotyčná vědomě
  4. dotyčná ve fázi přípravy
  5. dotyčná tak chtěla docílit
  6. dotyčná měla v plánu

takže to znamená, že spravedlnost je obvykle slepá ale samotný výklad zákona by mohl spekulovat tak jak uvádím v bodech.....do­poručuju: nepřemýšlej nad tím – nedělej to.

zzzzz

Klumprt, tak dík za policejní palec 🙂

arygnoc

lekárska správa je majetok ošetrujúceho lekára (preto vám ju napr. nemusí dať do ruky) – je to paradox, ale je to tak – a ten má povinnosť podľa zákona tieto informácie archivovať a utajovať (lekárske tajomstvo).

z pohľadu zákona sa jedná o falšovanie úradného dokumentu (napr. podklady pre začiatok/ukončenie PN, poberanie dôchodku a pod.).

arygnoc

zjednoduším:

z laického pohľadu:

na každom dokumente, na ktorom je pečiatka, akákoľvek zmena neúradne prevedená (teda povereným orgánom, osobou), je trestný čin pozmeňovania úradnej listiny.

arygnoc

oprava_

--- (teda NEPREVEDENÁ povereným orgánom, osobou) ---