Lenjička

Je kukátko ve dveřích druh dalekohledu?

Nejlepší odpověď
kudm05s

Dalekohled je soustava čoček a zrcadel kukátko ve dveřích je čočka rozptylka. Dříve kukátka ve dveřích měly průzor a čočku s malým rádiusem, ale kvůli bezpečnosti, kdy se staly případy, že nějaký člověk co se chtěl do bytu vloupat se skrčil se tak nebyl vidět, což vyřešila čočka rozptylka, která je umístěna dále než je tělo dveří a proto lze vidět i rohožku, obraz se oddaluje a tím je vidět skoro vše. Dalekohled má opačný efekt a aby se dosáhlo ostrosti je zapotřebí nejméně 2 čoček s promněnlivou vzdáleností.

Další odpovědi
Fidel

je to extrémně širokoúhlá čočka. Osobně se domnívám, že to druh dalekohledu není – přestože je spojuje právě čočka (kdybychom připustili, že to druh dalekohledu je, pak totéž můžeme tvrdit i o fotoaparátu). Dalším důvodem je i to, že dalekohled přibližuje, kdežto kukátko smršťuje…