zjentek

Je finančně výhodnější měnit 2× do roka gumy vozu, anebo jezdit celoročně na zimních? Aha?

(Platí v případě, že jde o pneu v řádu 200/55 R15, vozem se najede cca 800km/měs., přičemž jedna sezonní výměna ubutí pak přijde cca na 700kč.)

Nejlepší odpověď
Kepler

Asi je nejvýhodnější mít dvě obuté sady a měnit si kola sám. Ty zimní by se jinak v létě velmi rychle opotřebovaly a taky by se musely počítat náklady na opravy věčně pomuchlané karosérie.

Další odpovědi
Edison

Jde o to, na kolik si ceníš života. Nejen svého, ale i ostatních účastníků silničního provozu. Zimní gumy v létě na moku opravdu moc nefungují, jsou příliš měkké, nemají dostatečnou adhezi. V zatáčkách nedržej stopu, mají delší brzdnou dráhu.

Arne1

Ve vedrech jako byla letos bys zimáky odrovnal, takže výsledná finanční ztráta by byla větší než za výměnu. Nehledě na jejich (ne)kvalitu v letním provozu.
Navíc je sporná požadovaná výška vzorku. Je psáno, kolik musí mít „zimní pneumatiky“, ne „pneumatiky použité v zimním období“ – doufám, že vnímáš ten rozdíl.
Jak doporučuje Kepler – na zimáky si sežeň nějaké obyčejné plechové disky a nech je na nich trvale obuté. Náklady na výměnu se ti rapidně sníží.

mosoj

Když už celoročně tak na celoročních!!! Přesto díky požadované výšce vzorku min. 4 mm v zimně, budeš muset pneumatiky, které by ještě dobře sloužily v letním období muset vyhodit.

Dále narazíš na nesoulad požadovaného rychlostního indexu. U zimních můžeš mít na autě pneumatiky za daných podmínek s nižším rychlostním indexem, tedy levnější. U letních, musíš mít index rychlosti takový jaký je V TP!!!!. Tedy u zimních podstatně dražší a ještě je budeš muset dříve vyhazovat, nebo stejně praktikovat přezouvání.

Dosud jsem měl staré auto s kterým jsem jezdil pouze v zimně a novější s kterým jsem jezdil v létě. Nyní začínám praktikovat to, co zde popisuje Kepler. Jednoznačně nejlevnější. Proto jsem se nedávno i zde, zajímal o rychlostní indexy. Staré auto dosloužilo. Po 250 000 km a 21 letech odešla spojka, opravovat nebudu, peníze je třeba začít dávat již do novějšího.

EKSOT123

Já tedy jsem koupil už dosluhující auto (450tis km) takže se mi nechtělo pořizovat náhradní disky. Jinak totiž souhlasím s Keplerem. Jenom s tím, že se mi už stalo, když se jen přehazují celá kola, že kolo začlo ucházet. V servisu mi řekli, že je to normální, když prý se to takhle dělá, rezavějící ráfky začnou propuštět vzduch. Ale jiný materiál by byl asi OK.
Takže jezdím na zimních i v létě, najel jsem na nich letos asi 20 000, jestli budou mít na zimu požadované 4 mm se uvidí.
Akorát ještě jsem rád za upozorněni Edisona, že zimní v dešti víc kloužou.

terry

mosoji, to je krása > v zimně 🙂