1jirka22

Je drama také výrazová forma, nebo to je pouze poezie a próza?

Nejlepší odpověď
annas

  1. Základní členění literatury podle žánru – lyrika, epika, drama.
  2. V poslední době se více použvá členění žánru(druhu na výrazovou formu místo pouhé definice 1 – co je znakem či výrazem lyriky, epiky a dramatu..

    Lyrika je totiž výrazem poezie i prózy, stejně tak je epika v próze, ale i v poezii. Znakem dramatu je předvádění na jevišti, může být lyrické i epické.

Výrazová forma

  1. próza – řeč nevázaná
  2. poezie – řeč vázaná
  3. drama – řeč vázaná i nevázaná, dialog, monolog, předvádění na jeviště.

Poezie a próza stojí mimo žánrové a druhové členění, jde jen o formální výstavbu textu.

Takže záleží na tom, co jste si říkali ve škole, protože jako forma se dříve uváděla jen próza a poezie. Mám přehled z roku 1997.

Ani Sochorová v určebnici lliteratury z r. 1995 rovněž nepoužívá pojem „výrazová forma“.

Jen výrazový prostředek – jazyk pro řeč vázanou a nevázanou.

Takže postupem doby se pojmy upřesňují. Některé zdroje třeba i v roce 2014 uvádějí jen prózu a poezii.

Další odpovědi
Lamalam

Drama je:
a. výrazovou formou (próza, poezie, drama)
b. literárním druhem (epika, lyrika, drama)

Alespoň takhle jsem se to na gymnáziu před více než 20 lety učila.