Je dobrý byznys bejt majitel kozí farmy?

Zajímalo by mě, jestli je výnosné podnikání jako soukromý majitel kozí farmy a také i v dnešní době tak dobrej byznys co se týče chovu koz a výroby kozího sýra a kozího mléka. Děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

Určitě ne pro každého. Záleží na počtu koz, prostředí ve které žijí, jejich krmení.

Kozí mléko je zdravé, stejně jako syrovátka a sýry, jogurty. Ale je třeba si na chuť zvyknout.

Ale pokud někomu chov koz a prodej výrobků vynáší, je třeba za tím vidět práci.
Někdo zpracovává výrobky formou „přidružené“ výroby, ručně, třeba pro radost, samozřejmě prodejem získá i peníze, jiný se tím živí, takže se musí činit víc.

Našla jsem, že náklady na vybudování kozí mlékárny při denním zpracování
100 litrlů mléka se vrátí asi za 4,5 roků. Jde sice o stsarší zdroj, ale uričtý přehled si můžete udělat.

http://www.epos­cr.eu/wp-content/upload­s/2011/04/Eko­nomika_faremn%C3%AD­ho_zpracov%C3%A1n%C­3%AD_ml%C3%A9ka­.pdf

Osobně kozí výrobky nemůžu, jsou pro mě tučné, ale stále citím pach.