marci1

Je cigareta zapálená na balkóně otevřený oheň? Jaký je Váš názor?

Ruská vláda zakázala občanům s platností od 1. října kouřit na balkónech svých bytů. Rozhodnutí, které kabinet schválil na doporučení hasičů, vyvolalo v zemi živou diskusi.
https://www.no­vinky.cz/zahra­nicni/evropa/cla­nek/ruska-vlada-zakazala-lidem-kourit-na-balkonech-40297998?dop-ab-variant=11&seq-no=2&source=hp

Obr.: https://pixaba­y.com/cs/photos/ha­si%C4%8Di-ohe%C5%88-vvf-z%C3%A1chrana-lego-axe-2640814/

Nejlepší odpověď
Arne1

Samozřejmě že je. Zeptej se nějakého lesáka, on ti to vysvětlí 🙂

Další odpovědi
Kepler

Já souhlasím s právníky, že doutnající cigareta NENÍ otevřený oheň, i když i ona je schopná něco zapálit (pokud je co). Považuju ten zákaz spíše jako součást protikuřácké kampaně.

zjentek

Položme se na otázku takto: Chytlo už někdy něco anebo vyhořel už někdy někdo od zapálený cigarety? NO TAK! (;

…Ti ve větru uletí čmoudík a úůž hoří sousedovi záclona! O smradu ani nemluvě.

mosoj

Samozřejmě, že má charakter otevřeného ohně. Nebo si myslíš, že to jsou kamna?
Otevřený oheň je oheň kde může dojít k přímému kontaktu hořící masy s okolím. Žhavý popel je na tom stejně. Mimochodem o tom jestli dojde k zapálení další látky rozhoduje zápalná teplota!! a ta je vždy vyšší při přímém kontaktu než při zprostředkovaném.

dr.luha

Asi tak napůl. Např. benzín cigaretou zapálit nelze, otevřeným ohněm ano.

ivzez

Podle mne cigareta není otevřený oheň.

Oceňuji ale, že ruská vláda občanům zakázala kouření
jenom na balkónech svých (= vládních) bytů.

I kdyby jim zakázala kouření na balkónech jejich bytů, ještě pořád by se
dalo kouřit na balkónech hostitelů, u kterých by občané byli na návštěvě.

Že je ta čeština pěkný jazyk?

led

V blízkosti horľavín a zápalných zmesí je horiaca cigareta považovaná za otvorený oheň.
Ak si uvedomíme, že a to nielen v Rusku, ale aj v USA, je veľa domov postavených z horľavého materiálu (drevo) a možný úlet horiaceho ohorku napríklad do suchej štrbiny medzi doskami dokáže vznietiť oheň.
V našich murovaných a panelových domoch uletený ohorok z cigarety do prádla či iných horľavín na balkóne, väčšinou toho bývajúceho pod fajčiarom, je najčastejšia príčina požiaru

Kryšpín

Nemohu posoudit, ale mám dojem že tam mají také dřevěné chaloupky i další stavby a tam určité nebezpečí hrozí.

Kajoch

Cigareta na balkóně je,podle mého názoru, především otravný smrad pro sousedy nekuřáky.Kdo to zažil,ví o čem píšu:)

led

„Ohněm se rozumí forma hoření, pří které dochází ke vzniku plamenů oxidací
hořlavého materiálu (paliva). Otevřeným ohněm je pak oheň, u kterého není
zabráněno styku plamenů s okolním prostředím a kdy tudíž může snadno dojít
k jeho rozšíření do okolí.“
Či má niekto názor, že horiaca cigareta nie je otvorený oheň nie je podstatné, pretože práve horiaci ohorok cigarety, cigary, dosahuje vyššiu než zápalnú teplotu papiera a prípadne textilu a v prípadnom kontakte s nimi vyvolá ich horenie.

ivzez

Už jste někdy viděla hořící cigaretu s plameny na hořícím konci?

led

Možno vás prekvapím, ale videla, síce nie s plameňmi, ale s plameňom. Svojho času, keď som ešte aktívne pôsobila u dobrovoľných hasičov, občas sme, hlavne v letných mesiacoch, zasahovali pri požiari spôsobenom od cigarety.
Ale skúste im túto vašu teóriu povedať, len nie vtedy, keď sa vracajú zo zásahu.

ivzez

Já netvrdím, že cigareta nemůže něco zapálit.
Tvrdím, že to není otevřený oheň.

led

Priložte si horiacu cigaretu na holú dlaň a ak vám nič nespáli, platí svoje tvrdenie.

ivzez

Led,
tušíte, co je otevřený oheň? Nezdá se mi, že by to na Slovensku bylo jinak než v Čechách.