Avatar uživatele
zdennyve

jakým způsobem se zbavit pařezu,aniž bych musela rozkopat celý záhon s trvalkami?

strom uschl a zůstal pahýl uprostřed záhonu!
Doplňuji:
jablonˇ a 20 cm v průměru.podívám se po tom přípravku!

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 4Pro koho je otázka zajímavá? iceT, Pájo, Illines, zjentek před 3933 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Pájo

Udělejte do pařezu prohluběň (upravte mot. pilou, dlátem, odvrtejte) a zasaďte si tam do trochy hlíny další větší kytku… naprosto přírodní metoda.
Za pár let pařez povolí a nebude s ním tolik práce.
Doplňuji:
Jinak tahat kořeny těžkou technikou je vážně nebezpečné …není nic neobvyklého, že se ocelové lano nebo řetěz snadno přetrhnou (vlastní zkušenost)… vždy je nutné alespoň z poloviny odkrýt kořenový bal (a to i u jabloně) a je také lepší nechat i delší kus kmenu, aby bylo za co uvazovat a páčit.
Také pak trávíte dost času tím, že dáváte kus té zahrady zase do pořádku (technika vymáčkne koleje a díry a taky, co pak s tím kořenem).

Upravil/a: Pájo

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Kroupič

Existuje přípravek, který nalijete do pařezu vyvrtaných děr, a cca po dvou letech ho rozloží ;)

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
anonym

Na pařezy (a hlavně jabloňové) jsme doma měli babičku. Ta ještě v 60 letech vzala sekeru, motyku a vyrazila na zahradu. Táta už potom ten odsekaný pařez vyvalil ven a pokud to nestihla babička, tak ho se straším bratrem rozštípal. Později se u nás strom odsouzený k likvidaci přivázal řetězem za traktor a vytáhl.
Tak nějak je mi žinantní používat na podobné práce chemii. Je to přece docela pěkné posilování fyzičky, když si člověk na vlastní zahradě zlikviduje vlastní pařez.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Illines

Jedna je take jina moznost,do parezu vydlabat otvor,nasypat hlinu a do ni zasadit kvetiny,zkraslit krmitkem pro ptacvo na delsi tyci.Pekny kousek,udela radost.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Někdo to vypaluje, prostě se navrtaj díry a nalije se do nich hořlavina, ale to se mi teda nelíbí, není to dobrý nápad, spíš jak píše Kroupič. U nás to dělali sousedi a byl to hrozný smrad, to se nedělá, jde to i do půdy, zničí vám to kus pozemku

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
honza19hk

slyšel jsem o ledku (dusičnan amonný) ale jestli to funguje nevím.
Jinak další možností je pařezová fréza,ale otázka je jak je pařez velký jestli by se to vyplatilo.
Nicméně pokud by jste ten pařez vytrhli butete mít jistotu že už nebude překážet. Kytky se dají nachvíli přesadit.

Co to bylo za strom a kolik má ten pařez v průměru?
Doplňuji:
jabloň má kořeny povrchu pokud není roubovaná,při 20cm průměru by zas tak velká díra nebyla.

Upravil/a: honza19hk

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
zjentek

20 cm v průměru? A máte chlapa nebo chlapce? Potřebujete totiž pouze 4věci: ostrý rýč, ostrý krumpáč, sekerku a 1hodinu jeho času ..a pokud je šikovný, zbyde jen díra cca 3/4m v průměru ,)
Doplňuji:
a pokud se jedná o tuto jabloň:
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/na-jabloni-jsem-objevila-suche-listi-plne-pavucin-a-housenek-co-je-to-za-nemoc-jaky-zvolit-postrik
tak řízněte korunu a nechte kmen, poslouží mu jako páka ,)

Upravil/a: zjentek

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
pl4toon

Také jsem stál před touto otázkou. Nechal jsem si poradit od známého lesáka, zápůjčil jsem z půjčovny pilu Husqvarna s řetězem RDR (Rapid Duro R) a vyřezal jsem ho ze země křížovým řezem po částech kámen nekámen (proto řetěz RDR). Zbytek jsem vykopal motykou. Pilu jsem si půjčil v půjčovně nářadí za 550 na den (+ 3000,– vratná kauce).

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
mosoj

Chlorečňan draselný. Dříve obchodní název TRAVEX, pak nic, dnes již zase TRAVEX.
Odstraňování je ale dlouhodobé. Navrtat do pařezu několik větších děr a několik měsíců do těchto děr nalévat téměř nasycený roztok Travexu. Travex se tak postupně dostane až do kořenů. Potom nechat přes léto vyschnout a zapálit. Pařez postupně vyhoří pomalým hořením až do kořenů.

http://www.pras­kovekovy.cz/in­dex.php?page=shop­.product_deta­ils&flypage=shop­.flypage&produc­t_id=73&option=com_vir­tuemart&Itemid=26&vmcch­k=1&Itemid=26

http://www.fun­chem.cz/www-funchem-cz/eshop/44-1-CISTICI-PROSTREDKY/0/5/87-Travex-sypka-smes-k-aplikaci-1000-g

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
sowa

Nedávala bych do zahrady zbytečně chemikálie.Pařez můžeš vydlabat a zasadit nějakou převislou kytku ,nebo na pařez položit pěkný velký kámen, jako ozdobu.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Reezo

pěkne po staru… Vzít si sekeru a pěkne ho vysekat 🙂 Případně by se to dalo vybagrovat. záleží na vás, jakou metodu zvolíte. Já osobně bych to chtěl mít vyřešené co nejdříve a květiny časem dorostou…

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
jirkajirka

Pařez jsem navrtal co možná nejdelší díry a do děr nalil kyselinu chlorovodíkovou asi cena 40 Kč. Pak jsem to přiklopil plastovým kýblem a během půl roku se pařez rozpadl. Nejsem líný ale kopáním bych poškodil podezdívku plotu.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
honza19hk

Existuje ještě jedna metoda: Tatra a ocelové lano nebo řetěz.

před 3933 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
zjentek

to mi připomnělo, jak přišel mladý hasič o obě kolena, když u nás u řeky čistili slepé rameno v rámci jejich tréninku. Stál min. 20m od místa, kde vytahovali z vody kmen, který se vzpříčil o břeh. Tahali to podobným drobkem, jako je tady:
http://www.hzscr­.cz/SCRIPT/Vi­ewImage.aspx?id=520038­&docname=t-815-vt-p50n.jpg
Tu obracečku Fiskars, o kterou se zrovna opíral, když přihlížel, už nikdy nenašli. A osobně si myslím, že díky ní nemá ty nohy amputované

před 3932 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
honza19hk

vím moc dobře co ta VT-55 nebo VT-72 dokáže. Sám 3 vyproš´tovací tanky vlastním takže vím co to udělá když to 3cm silné lano rupne, ten tank má sílu navijáku až 100tun.

Podle mě ale jim neruplo navijákvé lano ale ůvazek mezi kladkou nebo okem lana a kmenem.To je pravděpodobněj­ší,jelikož já tahal takhle 12 stromů najednou z lesa a dost velkých,jeden se seknul o pařez a vytrhlo to ten pařez.Takže si myslím že podcenili úvazky.Protže za normálních okolností by to lezlo i s kusem břehu.

před 3932 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Reezo

bereš doufám v potaz kořeny atd… při pokusu vytrhnout pařez ze země se může stát více škody než užitku. Dokážeš si představit co by se stalo, kdyby ten pařez měl kořeny hluboko do země?

před 3933 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
honza19hk

A víš že víc neplechy nadělají kořeny které jsou po vruchu než do hloubky. hele mě tohle ušit nemusíš,já už vytrhal různými způsoby přes 3 tisíce pařezů. Takže vím co to udělá.
Jinak na kořeny existuje rýč a sekera.

před 3932 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek