kajicek94

Jaký zákon tvrdí, že tvrzení zaměstnance (např. pracovníka prodejny) má stejnou právní váhu jako slovo zaměstnavatele?

… zaměstnavatele (např. jako vedoucího prodejny či generálního ředitele)? ← Jedná se pouze o příklad funkcí. Vím, že takový zákon (paragraf) existuje, ale nemohu si vybavit jaký a jeho přesné změní. Neorientujete se v této záležitosti či nevíte přesný paragraf, prosím?
Děkuji Vám za každou odpověď, kajicek94

Odpovědi
dubraro

Listina základních práv a svobod, článek 1: „Lidé jsou svobodní a rovní v důstojnosti i v právech.“

Pepa25

Vyplývá to jen z obecných zásad, v zákoníku práce nic takové není. Jde spíš o to, kdo má v případě sporu důkazní břemeno (povinnost své tvrzení doložit). Zákoník práce v tomto směru víc chrání zaměstnance, čímž vyrovnává pozice: zaměstnavatel (nebo šéf) má sice možnost jednat z pozice silnějšího, ale pak musí ustát případnou obrannou žalobu zaměstnance …

kajicek94

@dubraro děkuji za odpověď. Vámi sdělené je též jedna z možností (sice to z toho úplně nevyplývá – muselo by se to dosti složitě vysvětlovat/pasovat na nějakou situaci), ovšem existuje ještě přesnější/kon­krétnější paragraf, který zná pojem zaměstnanec a zaměstnavatel.

Edison

Rovni před zákonem jsou si dokonce i občan vs. stát. Rovnost před zákonem je obecná, dokonce nad ústavou.

Dochy

Nemyslím, jsou to dvě osoby a proto zůstává v platnosti rovnost před zákonem.

Problém by byl s úřední osobou… (např. policista) I když netuším zda a jk je to kodifikováno v zákoně.