Jaký význam má slovo Laterna

Co znamená slovo Laterna

Nejlepší odpověď
annas

U nás je známé ve spojení Laterna magika. Jde o:

  1. jednoduché zařízení na promítání obrázků
  2. scénické umění kombinující živý herecký a taneční projev s filmovou projekcí a s hudbou.

Laterna magika se představila s velkým mezinárodním ohlasem na světové výstavě EXPO 1958 v Bruselu. U zrodu tohoto divadla stáli režisér Alfréd Radok a scénograf Josef Svoboda, kteří spojili filmový obraz s výstupy živého herce nebo tanečníka. Po velkém úspěchu v Bruselu bylo pro program Laterny magiky přebudováno kino Moskva v Paláci Adria v Praze a vytvořeny zájezdové soubory, které měly uspokojit uspokojení poptávky po představení Laterny magiky ve světě.

Další odpovědi
kenyrts

Princip Laterny magiky:
Laterna magika zachází se širokým spektrem prostředků, neboť každé představení je založeno na jiném principu spojení jeviště a obrazu. Tato spojení probíhají převážně ve dvou rovinách: první vede osvědčenými triky přechodů z plátna na scénu, které jsou stále znovu přijímané a žádané a tvoří tak specifický a zažitý znak tohoto divadla. Druhý způsob spojení médií vede spíše k pojetí divadla jako tvarové a obrazové syntézy jevištní imaginace.

Obdobné výrazové prostředky využívají při realizaci jevištních projektů umělci divadelních domů a souborů nejen v čechách, ale i v zahraničí s velkou oblibou. Na principu laterny magiky jsou v současné době založena především představení nazývaná multimediálními projekty. Jejich množství se v poslední době zvyšuje nejen díky možnostem které poskytuje využití tohoto aktuálního inscenačního principu v souvislosti s konkrétní divadelní praxí ale i vzhledem ke snižujícím se nákladům na technické vybavení pro realizaci takovýchto projektů.