Reganois

Jaký význam má kokrhání u kohouta? A je to nějaký instinkt, když zakokrhá brzy ráno?

https://pixaba­y.com/cs/photos/ko­hout-kohoutek-pt%C3%A1k-2641203/

Nejlepší odpověď
annas

Něco v archivu.

https://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=pro%C4%8D%20ko­hout%20kokrh%C3%A1

"Většinou kohout kokrhá se svítáním. Ale prý je to individuální, záleží na velikosti kohouta. Často v neobvyklou dobu je to na nějaký vnější podnět.

Kohoutí kokrhání má samozřejmě i další důvod, než jen uvítání nového dne. Kokrháním kohouti upozorňují samičky na kvality svého hlasového projevu,, chtějí upoutat slepice."

„Vědci potvrzují, že kokrhání spouští biologický rytmus vnitřních hodin, tzv. cirkadiánní )rytmus. I na další vnější podněty reagovali kohouti podle denní doby. To znamená, že kokrhání před úsvitem, ale prý i další kokrhání, které kohouti spouští na jiné podněty, jsou prý podmíněny vnitřním biorytmem. . Tikají biologické hodiny. “

https://ekolis­t.cz/cz/zpravo­dajstvi/zpravy/proc-kohouti-rano-kokrhaji-tikaji-jim-biologicke-hodiny

Další odpovědi
xiperio

Kohout je jako každý jiný pták. Ptáci se taky ozývají před rozedněním. Akorát, že kohout je víc slyšet. A na takové vesnici, je to ještě výraznější, když začnou naráz.

dudu

Kohout se chová stejně jako ostatní ptáci. Svým hlasitým projevem neoslavuje hospodina, nýbrž dává najevo potencionálním soupeřům, že napadne každého, kdo vstoupí na jím chráněné území. Nevím jestli jsem nějak provokoval, ale za svůj život jsem byl kohouty napaden několikrát a parkrát docela zuřivě a tvrdě.

marci1

Tikají jim biologické hodiny. 🙂
Kokrhání symbolizuje ráno v mnoha zemích na celém světě. „Není ale jasné, zda kohoutí pozdravy řídí biologické hodiny zvířat nebo zda jde o odpověď na vnější podněty,“ vysvětluje Takashi Yoshimura z Nagojské univerzity.

Otázka není tak úplně bizarní, jak se na první pohled zdá. Kohoutí koncert totiž dokáží spustit třeba světla automobilových reflektorů i během dne. Aby vědci zjistili, zda za ranní uvítání dne může vnitřní nastavení biologických hodin, umístili několik ptáků do prostředí se stabilními světelnými podmínkami a nahrávali jejich reakce.

Ve světelných podmínkách, které simulovaly čtyřiadvaceti­hodinový rytmus dne, kohouti kokrhali každý den těsně před rozedněním. Podle vědců se tak potvrdilo, že kokrhání spouští biologický rytmus vnitřních hodin, tzv. cirkadiánní rytmus. I na další vnější podněty reagovali kohouti podle denní doby. To znamená, že kokrhání před úsvitem, ale prý i další kokrhání, které kohouti spouští na jiné podněty, jsou prý podmíněny vnitřním biorytmem. 🙂

https://ekolis­t.cz/cz/zpravo­dajstvi/zpravy/proc-kohouti-rano-kokrhaji-tikaji-jim-biologicke-hodiny

EKSOT123

Má to v popisu práce. Ovšem detaily lze zřejmě ovlivnit výchovou:
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=-lCWe7Cjj5E

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.