martin21000

Jaký proud koluje v domácnostech?

Střídavý nebo stejnosměrný?
Vím, jaký je mezi nimi rozdíl. Podle mě by to mohl být spíše stejnosměrný. Protože do „zásuvky“ z elektrárny mi putuje střídavý a transformátor ho poté „předělá“ na stejnosměrný? Funguje to tak?

Nejlepší odpověď
Emefej

V zásuvce máš střídavé napětí. A transformátor „nepředělává“ střídavý proud na stejnosměrný.

Další odpovědi
anonym

Zde máš taky odpověď http://www.ka­raoketexty.cz/tex­ty-pisni/uhlir-jaroslav-a-sverak-zdenek/elektricky-valcik-59136

www

Střídavý.
To má být legrace? 😉
Doplňuji:
Kdybys opravdu věděl jaké jsou mezi nimi rozdíly, neptal by ses !

a623682@drdr

stridavy

Dochy

Nic nekoluje, zaveden je střídavý. Výhody střídavého: snadná transformace na jiná napětí, snadné použití pro točivé stroje.
Na stejnosměrné napětí Ti jej mění různé zdroje a měniče pro elektroniku (např. většina nabíječek mobilů)

V ČR je standardní síť pro koncové spotřebitele 230/400V střídavých: 230V je v běžných zásuvkách, 230V je napětí mezi fázovým a nulovým vodičem. 3×400V střídavých je v tzv. motorových zásuvkách, někdy také zavedeno pro elektrické kotle, elektrické sporáky apod. 3×400V znamená 3 fázové vodiče a vždy mezi dvěmi je napětí 400V střídavých. Dříve bylo 220/380 – zvýšení na 230/400 proběhlo kvůli sloučení systémů v EU. Protože to byla poměrně malá změna, zpravidla nebylo nutné žádným způsobem měnit či upravovat domácí instalace či spotřebiče.

HOLAS

Ano je tam střídavý. Z elektrárny ti vede VVN (velmi vysoké napětí, to jsou ty dráty velmi vysoko a jak to „hučí“) pak se to v transformuje na VN (vysoké napětí) a pak do sídlišť transformátor změní na NN (nízké napětí). Stejnosměrné napětí zístáš usměrňovačem (skládá se ze z diod v můstku, filtračním kondenzátorem a zenerkou – nejzákladnější usměrňovač). a tento zdroj už jsou nabíječky aspol ;)

petra15

martin21000
mozná ti dodávají dietní, protoze nejak moc zeres, takze 120 voltu 🙂xD