Petilinda

Jaký program na převod z RAW do JPEG????

Zdravím všechny.. Pořídila jsem si digitální zrcadlovku a chtěla bych vyzkoušet focení v RAWu..má s tím někdo zkušenost?? Poradí mi někdo, jaký program je potřeba k převodu z RAW do JPEG? Dá se s formátem RAW pracovat ve photoshopu? Děkuji

Nejlepší odpověď
mosoj

V RAWU je slušně řečeno nepořádek.
Záleží jakou značku DSLR máte. Ne všechny RAW formáty se dají otevřít v editorech.Každá značka má jiný formát.
Někdy je třeba provést konverzi RAW na DNG ( Adobe DNG Converter). Zomer 12 potřebuje konverzi na DNG, jinak lze jenom prohlížet.
Určitě to půjde v softu který jste s foťákem dostala.
Na zkoušku můžete zkusit Raw Therapee je free, je v češtině a je to plnohodnotný program což je nutné pro to aby mělo focení do RAW význam. Jenom převod do jpg moc význam nemá. Je třeba i vyvolávat a potom převádět do jpg.

Další odpovědi
PostApMan

Bohužel Vám neporadím s focením zrcadlovkou ,ale můžu Vám zde dát odkaz na program který konvertuje formát .raw do .jpg i s návodme jak na to :
http://www.re­asoft.com/rea-raw-convert.shtml

Bumbes

Pouze pro převod používám program IrfanView, který má formát RAW standardně ve vlastním konvertoru (uložit jako..).
Tento formát by měly určitě umět editovat například software od Zoner a mnohé další studia (Adobe, TwistedBrush, Rawstudio pro Linux,..).

anonym

tak predevsim RAW neni formát, je to slovo … „raw data“ – surová data …

jsou to data ktera vyplivne konkretni elektronika fotoaparatu a nijak nezpracovana do standardniho formatu, proto je tak tezke s nimi pracovat. Co model, to by mohla byt i jina podoba surovych dat …

nastesti ale, jich neni tolik aby napriklad vami uvedeny photoshop si s vetsinou z nich neporadil.
Doplňuji:
pritom vsak neni nutne investovat do photoshopu, poradí si s tím i zdarma dostupný GIMP, s pluginem http://en.wiki­pedia.org/wiki/UF­Raw dokoce i lépe než ten photoshop…

anonym

pokud byste hledali, tak zde je odkaz na plugin UFRaw ktery dokaze raw data otevirat v grafickem editoru gimp …

http://source­forge.net/pro­jects/ufraw/