oondraa

Jaký materiál komínové stříšky? Nerez nebo plech?

Veškeré klempířské prvky na střeše mám v antracitu a chtěl bych to dodržet i pro komínovou stříšku typu napoleon. Klempíři mě od toho ale kvůli malé životnosti zrazují a navrhují pouze nerez nebo měď. Skutečně neexistuje nějaký jiný materiál který se dá nabarvit se slušnou životností?
Navazující otázka: Vydrží nerezové stříšce dlouho její stříbrný vzhled, nebo se po čase očoudí?

Nejlepší odpověď
led

Nerez nebo plech? Jednoznačne nerezový plech.
Plech stmavne vnútri zospodu od komína, vonkajší povrch striešky bude zhora neustále umývaný dažďom.

Podobne sa správa aj medená strieška rovnakého tvaru, ale má inú tepelnú vodivosť, čo vplýva na jej následné sfarbenie.

Další odpovědi
elkon

Jestli to nevíš, nerez je také plech. A ten plech přežije všechny ty tvé antracitové „parády“. Jestli to nevíš, tak čím tmavší prvky na střeše, tím menší životnost (slunce dělá své). Ale hlavně, že je to „IN“. Naši předci nebyli hlupáci, když používali cihlově červené tašky.

paul1

Já jsem dával nerezový plech, stříška tvaru široké V. Ze spodu se asi do 1/2 roku očoudila, to ale vůbec nevadí. A shora nevím, ale asi také už nebude stříbřitá, ale spíše šedě špinavá.

aliendrone

Komínová stříška je tepelně VELICE namáhaná, rozdíly v teplotách přesahují 100°C a to klidně v průběhu minut. (V zimě intezivně zatopíš a kryt je doslova rozpálen horkými zplodinami, pak topení přiškrtíš a jeho teplota klidně spadne k teplotě okolního zimního vzduchu (třeba –20°C). Tohle nevydrží DLOUHODOBĚ žádná nanášená barva (ať již stříkáním, válením či štětcem). Jistě, existují i žáruvzdorné barvy (typicky stříbřenka na ocelové komínové roury ke kamnům), ovšem i u nich se nepočítá s počasím (co to asi s nanešenou barvou udělá, když na takový rozpálený kus kovu začne pršet/sněžit).

Jediná trvanlivější cesta je chemické barvení kovů (moření). Běžné oceli se často černí (nejen kvůli vzhledu), ovšem čím více je ocel ušlechtilejší (legování), tím hůře na ně tyto postupy fungují a některé standardní černící lázně na antikoro nezabírají vůbec!

Zvolil bych MĚDĚNÝ kryt s tím, že bych po DŮKLADNÉM OČIŠTĚNÍ (nejlépe v lázni s HCl – tak, aby měď byla doslova čistě do růžova) ji namořil v černícím roztoku pro měď, např. Cu(NO3)2 v koncentraci 500g/l, může být i Mn(NO3)2 a někdo doporučuje pro lepší výsledek přidat do lázně i nepatrné množství AgNO3 (asi tak 2g/l).
BTW – nezapomeň po očištění měděného prvku kyselinou tento před mořením PASIVOVAT (cca 10min v lázni s NaHCO3 – 5%) a po pasivaci před mořením opláchnout.

Na antikoro bych šel oklikou, nejdříve bych galvanicky pomědil a teprve pak bych použil roztok Na2S (20g/l) nebo tak něco. Výsledek sice nebude 100% antracitová čerň, ale tak či onak výsledek bude jistě o DOST LEPŠÍ, než zrzavě červená barva mědi (než se potáhne měděnkou a jedovatě zezelená) nebo stříbritělesklý vzhled antikora. NJN, na barevné sladění klempířiny jsi měl myslet již ve stádiu projektu, co naděláš, teď již musíš přijmout to, co sis sám nadrobil.

Každopádně s ohledem na tvé (mnou) odhadované skilly (viz „nerez nebo plech“ ;) :D) na tvém místě bych zašel s hentým oným bazmekem do galvanovny, ať ti to hoši sami načerní. BĚŽNĚ se takovým jako ty stává, že pro ušetření pár korun nakonec vyhodí TISÍCE, tak proto. ;) :D :D

Kazatel

Zkus titanzinek. Ale očoudí se nakonec vše.