annas

Jaký máte názor na domácí vězně?

Podle dnešního tisku by mělo příští rok půl druhého tisíce domácích vězňů ulehčit věznicím a ušetřit tak peníze.

Zatím stát na ně doplácí. Zatímco jeden odsouzený ve věznici stojí denně tisíc kroun, hlídání domácího vězně nyní přijde asi na 4,5 tisíce na den. Důvod – domácích vězňů je zatím 32, zatímco „kontrolních“ úředníků je 90. Jen letos za ně stát zaplatí 55 milionů Kč. Po zavedení elektronického systému se u dlouhodobých vězňů systém vyplatí. Vězeň sedí doma, stát ho nemusí živit a za kontrolu vězeň platí – nyní asi Kč 1.500.
Jde o druhý nejtvrdší trest v českém systému – kontroly, další povinnosti, práce, často bez alkoholu, domácí režim, možné kontroly atd
Doplňuji:
Quentosi, informace jsou z dnešní MF Dnes. Také se mně zdálo, že jsem někde slyšela, že náklady na vězně činily víc, ale čísla jsem jen opsala, nic víc.

Nejlepší odpověď
dudu

Kdysi se říkalo, že jeden pracuje a dva ho kontrolují, zde asi platí, jeden sedí doma, tři ho kontrolují a jsou vysmátí. Snad se vše časem usadí. Každý může v životě udělat chybu, ale u recidivistů by určitě mělo platit to osvědčené: malý dvůr a dlouhý bič.

Další odpovědi
quentos

já to slyšel trochu jinak, prý náklady na vězně ve věznici se pohybují kolem 6000.-/den. Potom se domácí vězení asi vyplatí. Ale je otázka, nakolik bude domácí vězení účinné. Domácí vězeň je přece tam, kde je mu nejlíp…

anonym

myslím že to je dobrý nápad,věznice jsou přeplněné a ti co spáchají vážnější trestný čin by si měli svúj trest odsedět celý a né že pod rouškou dobrého chování jsou propuštění jen proto aby uvolnili místo druhým,drobní zlodějíčci,menší podvodníci a ti co nespáchali nic vážného at si odpykají domácí vězení to taky není nic příjemného nesmět dva roky ven

fira

Je to určitě dobrá věc.Ale co se týče zmiňovaných kontrolních úředníků.Kontrolu provádí úředníci probační a mediační službyProvádí jí v pracovní i mimo pracovní době.Pokud ji provádí v mimo pracovní době tak si za to vybírají náhradní volno.Tito úředníci jsou normální zaměstnanci min spravedlnosti­.Osobně znám prvního domácího vězně v české republice i úředníka který ho kontroluje.Myslím si že v tété věci mám informace z první ruky a MF dnes přehání.Přehání proto aby měla více čtenářů a tím samozřejmě větší zisk.Můj názor je že aby bylo více čtenářů tak jde někdy objektivita stranou.Mám na mysli všchna media která informujou veřejnost.

pondělí

v kulturních zemích je to velmi platný trest,
a věřím,že mnohý otec rodiny,nebo osoba,která dosáhne v zaměstnání velké urovně,bude i v česku velmi ráda,za domácí trest,
Můj táta mi vždycky říkal,jak jdeš ráno z domu,tak se hezky rozluč,nikdy nevíš kdy a jestli je zase spatříš,
a chybovat je lidské

bestak

Myslím si (a už tu o tom někdo určitě psal), že bratrovrazi, matkovrazi, otcovrazi by si měli vyzkoušet, jaký to je tvrdý vězení. Za to nějaký začínající mladý podnikatel, který omylem vyplnil formulář A místo formuláře L nebo nějaký zlodějíček by si vězení nezasloužil a domácí vězení by mohlo být dobrou alternativou.

Slávek

Ano, pro stát je to ekonomicky asi lepší. Kde je ale ten trest pro pachatele, jehož účinkem je odstrašit pachatele a potencionální pachatele od páchání prtiprávního jednání. Trest se zde míjí účinkem. Přikláním se spíše k trestu obecně prospěšných prací. Stát disponuje nesčetným pozemkovým fondem, který by se dal vhodně těmito silami udržovat a obhospodařovat. Plno polí leží v současné době ladem, louky jsou neudržované a lesy plné větví, odpadů apod. Využití je široké. Nevidím ani důvod proč by nemohli odsouzení pracovat v soukromém sektoru, kdy takto utržené finanční prostředky by šly do státní poklady nebo dobročinné organizace.

anonym

Trest je pro něj asi víc ta částka kterou musí zaplatit – 1500,–. Za to by si koupil víc pití.. A ještě: Když takový domácí mučedník musí být v noci doma, to je snad odměna, ne? Nebo ostatní lidi, jako třeba slušní, ti musí být v noci venku? Když takový domácí vězeň najde Odpovědi.cz, nevyjde z domu nikdy!

annas

Dudu, u Vaší odpovědi jsem se pobavila.