annas

Jaký má původ a význam slovo mentor? Potřebujeme mentora a mentoring?

O co jde?

Nejlepší odpověď
dědapetr

Význam slova „mentor“ má původ v řečtině. Původní užívání slova mentor bylo
založeno na vztahu řeckého učence Mentora a syna Odyssea Télemacha. Podle legend,
než Odysseus odešel do Trojské války, svěřil Mentorovi veškerou péči o svoji rodinu.
Vykonával funkci učitele a vychovatele jeho syna Télemacha. Vedle výchovy
Télemacha bylo také mentorovým úkolem vést ho k odpovědnosti za svůj život.
Odysseus byl po válce odsouzen k desetiletému putování světem nežli se mohl vrátit
domů. Již dospělý Télemachos se vydal svého otce hledat. V pátrání mu pomohla
bohyně Athéna, která ho převlečená za Mentora doprovázela na strastiplné
a nebezpečné cestě. Ve starověkém Řecku bývalo zvykem předávání zkušeností ze
starších mentorů na mladší muže. V této době bylo slovo „mentor“ souznačné se slovem
důvěryhodný rádce, přítel, učitel a důvěryhodná osoba (
http://theses­.cz/id/y6lvvn/Kris­tna_Soukupov-DP.pdf
Mentoring je způsob vedení zaměstnanců. Představuje vztah mezi mentorem a pracovníkem. Umožňuje předat zkušenosti a vhodným způsobem poradit zaměstnancům. Profesní a sociální rozvoj mentee v organizaci je základní funkcí mentoringu.
http://www.cpkp­.cz/mentoring/co_je_men­toring.html

Další odpovědi
vagra

Podle Homéra svěřil Odyseus, když odcházel do Trojské války, celý svůj domov jednomu starému příteli, aby radil, učil a vychovával jeho syna Telemacha. Cílem bylo pomoci mu k vlastní zodpovědnosti za jeho život tak, aby dosáhl nejvyšší slávy. Ten přítel se jmenoval Mentor.V té době se slovo „mentor“ stalo synonymem důvěrného rádce, přítele, učitele a zkušené a moudré osoby.

Mentoring je proces pomocí kterého mentor pomáhá osobě nebo organizaci dosáhnout jeho / její osobní potenciál.
To zahrnuje poslech bez posuzování, navrhování alternativ, nabízí zpětnou vazbu a výuku vhodných technik a nástrojů. Mentoring je především o naději, povzbuzováni a snaze zlepšovat se ze strany osoby nebo organizace.

Zdroj: několik intern.zdrojů-např.http://www­.mentoring.sk/in­dex.php?option=com_con­tent&view=arti­cle&id=188&Ite­mid=300

Ella

našla jsem toto:

http://www.cpkp­.cz/mentoring/co_je_men­toring.html

Snad vám to pomůže