dubraro

Jaký je význam slova „švejk“?

Má to něco společného s koňmi, například ve větě „Vozík táhli dva žemloví švejci“.

Nejlepší odpověď
annas

Až později jsem si všimla, že jde o kategorii Zvířata.

Nejdříve význam slova – příjmení Švejk – od místního jména Schweig, v Horních Rakousích. Nebo ze slovesa schweigen = mlčet – tedy mlč.
Základem pro název města je obecné jméno Schweige = pastvina; Takže zřejmě i takto vznikl název pro druh koně.
D. Modlanová: Naše příjmení

Trakénský kůň = švejk

Ve středověkém východním Prusku byla stáda řádu německých rytířů tvořena domácími švejky, malými selskými koňmi, , kteří byli velmi otužilí a skromní.

V roce 1732 založil Bedřich Vilém I. Pruský, poblíž měst Gumbinnen a Stallpönen (v současnosti se jmenující Gusev a Nestorov) nacházejících v ruské Kaliningradské oblasti, hřebčín, který brzy začíná plnit úlohu hlavního dodavatele hřebců pro celé Prusko. Trakénský hřebčín se stal věhlasným díky výkonným jezdeckým koním a koním kočárovým, jejichž předností byla rychlost a vytrvalost.
atd.
http://trakensky-kun.konicci.cz/

"Trakénský kůň je dnes velice oblíbeným sportovním koněm. Dosahuje vynikajících výsledků v parkúru i drezúře. Zachoval si i své vlastnosti kočárového koně a je tedy možné ho i zapřáhnout.Slaví úspěchy i na OH.

Barvy: bělouš, hnědák, ryzák, vraník, ale jsou povoleny všechny čisté barvy.

Zdroj: http://plemena-koni.cyberser­ver.cz/traken­sky-kun/d102.htm

(Lehký, kočárový) vozík táhli dva žemloví švejci – barva žemle je světlá hnědá – dva trakénští koně.

Další odpovědi
Kepler

V přeneseném významu slova švejk = člověk, který se s předstíranou naivitou a horlivostí podrobuje oficiálním autoritám, ale jen formálně a často se zesměšňujícím záměrem; ob. (v užším smyslu) šprýmař, (mazaný) ulejvák.
Ale proč zrovna „žemloví“, to nemám tuchy, chybí kontext.

Zdroj: http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=%C5%A1vejk

marci1

Příjmení Švejk má původ ve slovech s kořenem „švej/šují“, což znamenalo dnešní češtinou „levý, křivý, nepravý, kosý…“. První nositel tohoto příjmení v rodu tedy zřejmě nebyl zrovna čestný člověk. Takže švejci, co by zvířata byli něco v podobném významu. 🙂
Ještě jsem našla jiný výklad významu: odvozen od vzhledu: s charakteris­tickýma nohama nebo chůzí.

Zdroj: http://www.jme­na.zex.cz/prij­meni.php?id=se­arch&submit=Hle­dat&dotaz=%8A­vejk

Pixma

Řekl bych že švejk žvejká – nesmysly.

dubraro

Annas:
To bude ono. Menší pracovní kůň, tažný i jezdecký. Východní Prusko je dnešní Polsko a děj knihy Narrenturm, ze které byl ten text, se odehrává ve středověku v oblastech mezi dnešními Čechami a Polskem. Děkuji

annas

Nevšimla jsem si totiž kategorie. Ale nějak mě neseděla věta na „švejky“. pak mě napadlo, že Švejk „ukradl“ dva koně. Brala jsem jako „legraci“. Stále mě to vrtalo v palici.

Začala jsem hledat na netu a objevila jsem tyto koníky. Ti dokonce dokonce měli bojovat v 1. světové válce, takže se mohl s nimi i Švejk setkat. Švejk a Halič atd.

marci1

Doplňuji druhý zdroj: http://www.na­sejmena.cz/nj/cet­nost.php?id=3633­06&typ=prijme­ni

dubraro

Kepler:
„Žemloví“ se týká zbarvení, je to plavá, světle hnědá barva. A to „švejk“ soudím že bude nějaký druh koně, ale jaký?

Kepler

Taky mě to napadlo, ale pak jsem si řekl, když táhnou jenom vozík, tak to koně asi nebudou.