Midoc

Jaký je význam slova lokše?

Nejlepší odpověď
annas

https://cojeto­.superia.cz/ji­dlo/lokse.php

"Lokše čili patenty, šumpále. laty a další názvy podle oblastí, kde se dělají, jsou bramborové placky, známé především na jihu Moravy a západě Slovenska.

Pojem lokše se okrajově používá i pro označení širokých polévkových nudlí. Postup přípravy lokší je jednoduchý, brambory se uvaří a nastrouhají. Pak se přidá sůl a mouka a všechny suroviny se smíchají. Důkladně vypracované těsto je pak potřeba rozválet na placky, ideálně velmi tenké.

Placky se pečou na rozpálené plotně bez použití tuků. Podávat se mohou naslano, jako příloha pomazané sádlem nebo plněné masem či kysaným zelím. Varianta na sladko je populární především na Moravě. Nejčastěji se připravují zavinuté s povidly, posypané cukrem a mletým mákem, popřípadě polité máslem."

Na netu je o tomto pokrmu mnoho informací, receptů atd.
https://www.go­ogle.com/sear­ch?client=fire­fox-b-d&q=co+jsou+lok%C5%A1e

led

Midoc, annas, ďakujem za inšpiráciu, už viem, na čo som mala chuť. 🙂

annas

Led,

také jsem dostala na placky chuť, u nás na Hané se jim ale lokše neříká. Měla jsem je ráda s „trnkama“ (=povidly), posypané mákem.

Výraz „lôkše“ – široké o jsou na Hané nudle do polévky. Do hovězího vývaru se zeleninou se přidávají polévkové " lôkše".

Použila jsem vokáň, protože široké samohlásky se nedají vyznačit, tudíž svědčí o tom, že nejde o obyčejné o.

Pepa25

Na Valašsku jsou také lokše prostě klasické nudle do polévky.