Avatar uživatele
mezara

Jaký je větný člen na komíně?

Je věta: Čapí hnízdo na komíně opuštěného statku osiřelo. Potřebuju poradit jestli na komíně je pkn nebo pum. Stále se mi to plete. V případě, že by to bylo pkn, tak jak to mám napojit do grafu?
Ještě mám jednu větu. Na lístky do kina si Marek vydělal sám. Nejsem si jistá s do kina, nevím, zda to je pkn nebo pum.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? annas před 4021 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Na jaké lístky si Marek vydělal? Na lístky do kina = PkN.

Hnízdo na komíně – jaké hnízdo osiřelo? – právě to hnízdo na komíně, nikoliv třeba na sloupu – PkN. .

Zapamatujte si, že slova, která rozvíjejí podstatné jméno jsou vždy přívlastky.

Kdyby věda zněla: Na komíně osiřelo čapí hnízdo – tak se zeptáme – kde osiřelo čapí hnízdo? Na komíně? Pak je to PuM.
Doplňuji:
Čapí hnízdo na komíně opuštěného statku osiřelo.
V jedné rovině – Hnízdo osiřelo.
O řádek ní – vlevo – čapí (hnízdo) – (hnízdo) na komíně. – vpravo
.-----
Na lístky do kina si Marek vydělal sám

Marek si vydělal
o řádek níž (vydělal) – na lístky – o řádek níž
další řádek – (na lístky) do kina

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
M.

Odpoveď byla označena jako užitečná

Přidávám se k „annas“ ..1) Je to přívlastek, v tomto případě neshodný. Rozvíjí VŽDY podstatné jméno (hnízdo), ale neshoduje se v pádech (hnízdo na komíně – bez hnízda na komíně – ke hnízdu na komíně). Příslovečné určení se pojí s přísudkem.
Do grafu napíšeš na první řádek .. hnízdo – osiřelo… a od hnízda uděláš šipku s „na komíně“. Hádám, že zbytek máš. :)

  1. Do kina. Podíváš se, na čem je větný člen závislý. „(na) lístky“ Lístky je podstatné jméno, tudíž automaticky víš, že je to přívlastek. Opět se neshoduje v pádě, tudíž neshodný. (PkN). Do grafu … první řádek: Marek – si vydělal. Od „si vydělal“ uděláš šipku k „na lístky“ a od lístků „do kina“.

Kdybys něco potřebovala objasnit, stačí napsat, klidně do zpráv..
Snad to chápeš :)

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?mezara Nahlásit


Avatar uživatele
Lily321

Tak asi příslovečné určení místa. Pu/m..ptáme se kde → na komíně

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek