mezara

Jaký je větný člen na komíně?

Je věta: Čapí hnízdo na komíně opuštěného statku osiřelo. Potřebuju poradit jestli na komíně je pkn nebo pum. Stále se mi to plete. V případě, že by to bylo pkn, tak jak to mám napojit do grafu?
Ještě mám jednu větu. Na lístky do kina si Marek vydělal sám. Nejsem si jistá s do kina, nevím, zda to je pkn nebo pum.

Nejlepší odpověď
annas

Na jaké lístky si Marek vydělal? Na lístky do kina = PkN.

Hnízdo na komíně – jaké hnízdo osiřelo? – právě to hnízdo na komíně, nikoliv třeba na sloupu – PkN. .

Zapamatujte si, že slova, která rozvíjejí podstatné jméno jsou vždy přívlastky.

Kdyby věda zněla: Na komíně osiřelo čapí hnízdo – tak se zeptáme – kde osiřelo čapí hnízdo? Na komíně? Pak je to PuM.
Doplňuji:
Čapí hnízdo na komíně opuštěného statku osiřelo.
V jedné rovině – Hnízdo osiřelo.
O řádek ní – vlevo – čapí (hnízdo) – (hnízdo) na komíně. – vpravo
.-----
Na lístky do kina si Marek vydělal sám

Marek si vydělal
o řádek níž (vydělal) – na lístky – o řádek níž
další řádek – (na lístky) do kina

Další odpovědi
M.

Přidávám se k „annas“ ..1) Je to přívlastek, v tomto případě neshodný. Rozvíjí VŽDY podstatné jméno (hnízdo), ale neshoduje se v pádech (hnízdo na komíně – bez hnízda na komíně – ke hnízdu na komíně). Příslovečné určení se pojí s přísudkem.
Do grafu napíšeš na první řádek .. hnízdo – osiřelo… a od hnízda uděláš šipku s „na komíně“. Hádám, že zbytek máš. :)

  1. Do kina. Podíváš se, na čem je větný člen závislý. „(na) lístky“ Lístky je podstatné jméno, tudíž automaticky víš, že je to přívlastek. Opět se neshoduje v pádě, tudíž neshodný. (PkN). Do grafu … první řádek: Marek – si vydělal. Od „si vydělal“ uděláš šipku k „na lístky“ a od lístků „do kina“.

Kdybys něco potřebovala objasnit, stačí napsat, klidně do zpráv..
Snad to chápeš :)

Lily321

Tak asi příslovečné určení místa. Pu/m..ptáme se kde → na komíně