hapiky

Jaký je rozdíl v tom, že některé tabletky je nutné brát před jídlem a některé po jídle či kdykoliv?

Nejlepší odpověď
marci1

Laicky řečeno: Třeba léky na žaludek se užívají před jídlem, aby neutralizovaly kyselinu v žaludku a ten se připravil pro příjem potravy a třeba léky na vysoký krevní tlak po jídle, aby učínkovaly delší dobu. 🙂

Další odpovědi
Kepler

V podstatě jde o určení času, kdy se má účinná látka léku uvolnit a v které části trávicího traktu, a to tak, aby účinek byl co nejefektivnější. Počti si tady: http://penzis­ta.net/zdravi/jak-spravne-uzivat-leky-1-cast/

Smackdown

Třeba steroidy jsem užíval po jídle kvuli zvýšenį vztřebaváni ze žaludečního traktu a nehrozí žaludeční potíže, třeba takovýhle příklad.

zjentek

Třeba trávu jsem spolknul na lačno a nájezd byl okamžitý, do pár minut rozstřel jak v Brdech nebo Libavé za socíku… třeba takovýhle případ.

da ny

Dobře vysvětleno v odkazu (viz. Kepler)
Mezi některými léky musí být též vhodný časový odstup. Ne společně.
Např. ráno, nalačno, jako 1. hormon (snížená činnost ŠŽ).
Nejdříve za 20 minut Helicid, Omeprazol a pod..
Po dalších 20 minutách snídaně. Po ní, případně během jídla další léky.
Některé se uzžívají výhradně ráno. Jiné večer nebo na noc.
POdobně je to i s některými potravinovými doplňky a vitamíny.