fifo

Jaký je rozdíl užívat vitamíny v přírodní formě nebo v tabletkách?

Nejlepší odpověď
Deli

Vitamíny v tabletkách jsou vyráběny průmyslově a obsahují spoustu chemie.
Vitamíny v přírodní formě najdete v ovoci, zelenině a dalších potravinách.

Co myslíte, které tělo lépe zpracuje, ty přírodní, nebo ty chemické? 🙂

Osobně doplňuji tabletkami jen ty vitamíny, které nedokáži nebo nemohu stravou doplňovat v dostatečném množství.

Další odpovědi
Conchus

Příklad: C vitamin lze přijímat jako kysané zelí – přírodní forma nebo koupit v lékárně Celaskon v tabletách.

Kysané zelí je levnější, stravitelnější a chutnější než tablety. Platí to obecně i pro ostatní vitamíny nebo podpůrné látky.

Drap

Vždy platilo že přirozená forma čehokoli je pro naše těla ideálním stavem. Bohužel v poslední době je nám předkládáno čím-dál tím více věcí umělých, chemicky upravených a nestandartně vyrobených. A my všichni jako stádo ovcí to přijímáme a snad jsme i za ty všechny šmejdy vděční.

www

Jen malinko doplním Deli:
Díky tomu, že organismus nedokáže umělé látky dostatečně zpracovat, jsou tyto z velké části vylučovány bez užitku. Proto jsou také vyráběny mnohem koncentrovanější.

Pájo

Rozdíl je v tom, že vitamíny v přírodní formě (ať už z jablek, citrusů.. až těch ze zelí) jsou přirozené zdroje vitamínů, tedy organismem vstřebatelné a tak využitelné.
Kolikrát mám i v lékárně pochybnosti o tom, jak mohl výrobce multivitamínů (technologicky) nakombinovat v preparátu všechny (výrobkem deklarované) vitamíny ve využitelné (tedy vstřebatelné) formě.
V létě zájemce o koupi multivitamínů posílám do zeleniny.

mosoj

Jakákoliv dávka synthetického vitamínu C větší než 200 mg je zbytečná neboť co je nad 200 mg
tělo vyloučí močí. Takže kdo bere větší dávky celaskonu docela dobře zásobuje svoje WC a zbytečně vyhazuje peníze.
Takže tablety o obsahu 500 mg a 1000 mg jsou farmaceutickým podvodem . Úplně v pořádku to není ani s tzv. postupným uvolňováním.

Přírodní vitamín C naopak tělo vstřeba bez bez problémů. Poslední výzkumy ukazují že za to může selen. Takže když synthetický vitamin C ( kyselina askorbová) tak je dobrá kombinace se selenem.
Vitaminem C se nepředávkujete, právě proto že se ho tělo zbaví v moči. Přírodním také ne, to by jste museli sníst najednou sud zelí.

U vitaminu A zase hrozí předávkování, takže je lepší brát betakaroten a tělo si z něho vyrobí tolik vitamínu A kolik potřebuje.

Podobné je to i ostaních vitamínů. Vždy je lepší přírodní forma už jenom z důvodu nemožnosti se předávkovat. I když myslím že v minulosti byly případy předávkování vitamínem D u polárníků, kteří jedli játra z ledního medvěda.

SeptikB

Uměle vyrobené látky nemusí být přesně chemicky shodné s přírodními, např. vitamin C může existovat ve dvou formách optických izomerů, které se od sebe malinko, ale přece jen liší. Předpokládá se, že uměle vyrobené napodobeniny jsou těžko zpracovatelné, nebo dokonce škodlivé, ale velice špatně se to prokazuje, protože farmaceutické firmy si vždy zaplatí vlastní výzkumy s vlastními výsledky…

Pepina7897

Dobrý den, rozdíl mezi užíváním vitamínů v přírodní formě a v tabletách je v tom, že přírodní forma vitamínů, kterou získáváme z potravy, může být lépe vstřebává na naším tělem. Naopak vitamíny v tabletách jsou často vyrobeny synteticky a mohou chybět tyhle doprovodné látky. Já si kupuji hlavně přírodní výživové doplňky.

Jakub Tlapal

Vždycky je lepší si dát ovoce a zeleninu a ideálně z vlastní zahrádky 🙂 . Je tam komplex vitamínů a minerálů, na druhou stranu v tabletě je větší koncentrace vitamínu, takže máš jistotu, že splníš denní dávku. Já to třeba dělám tak, že přes léto jím naše ovoce a zeleninu a přes zimu si objednávám sirup s vitamínem C a D.