Petr555

Jaký je rozdíl mezi větou podmětnou a předmětnou?

Odpovědi
ivzez

V obou případech jde o větu vedlejší,
každá z nich ale nahrazuje jiný člen
věty hlavní.

Teď už určitě dokážeš odpovědět,
která věta nahrazuje který větný člen…

Lambáda

Když máš VV podmětnou tak v té hlavní větě nemáš podmět, ale když máš VV předmětnou tak se ve VH podmět vyskytne. Sice se na oboje ptáš pádovými otázkami, ale podmět není předmět.

tereza119

Vedlejší věta podmětná vyjadřuje podmět věty hlavní. Ptáme se na ní celou větou hlavní. Příklad: Je směšné, když spolu nemluvíme. Kdo, co je směšné?
Vedlejší věta předmětná vyjadřuje předmět věty hlavní. Ptáme se pádovými otázkami. Příklad: Koho, co zkoumal Petr?

Lambáda

http://zcsol.cz/in­dex.php?s=stran­ky_predmetu/e_le­arning/ucebni­ce_cj/cj9_dru­hy_vedlejsich_vet_2

quentos

… jenže kdo, co je taky pádová otázka…

ivzez

Je to pádová otázka 1. pádu.
A podmět bývá v … pádě… (–: