bedunka

jaký je rozdíl mezi sádrou a dlahou? je dlaha taky na zlomeniny? a mužu jít po nasazení dlahy hned za tyden na kontrolu?

Nejlepší odpověď
venkovan

Na kontrolu podle toho co řekne lékař – tam neníc o řešit a sádra je nahňácaná sádra s obvazem na poškozenou končetinu, dlahy – ta zpevňuje – znehybňuje poškozenou končetinu, trup apod.
Otázkou ale co myslíte dlahou. Klasická se používá jen než se pacient dostane k lékaři, případně ještě jako výztuha sádry, ale také jsou dnes systémy, které se upnou proti kostem končetiny a tím nahradí sádru. Je to lepší, že kůže může dýchat, ale o fous dražší a ne vždy použitelné.¨Berte to jako základní nepřesnou informaci.

Další odpovědi
hanny 2

Sádrová dlaha se dává pro prvotní fixaci z důvodu otoku,až otok odezní,tak se aplikuje sádra,to je tzv.dosádrová­ní.Pokud není diagnostikovaná zlomenina,zůstává jen dlaha.Postup určuje lékař,za týden zjistí na rtg.,jak se případné zranění hojí.

SeptikB

Záleží na druhu a závažnosti zranění. Pokud je to jen naražení, nosí se dlaha, která má jen zpevňovací funkci (zabraňuje bolesti při pohybu). Obvykle se nosí jen několik málo týdnů. Při lehkých naraženinách je dokonce možné, že lékař nebude vyžadovat žádnou kontrolní prohlídku (jestliže se bude stav zlepšovat a vy se vyléčíte).

Sádra se používá při zlomeninách. Dobu léčení ani pravidelnost kontrol bohužel neznám.

iceT

http://www.sdru­zenachirurgie­.cz/?p=p_225&sNa­me=FIXACE-ZRANENI

Podle toho co jsme se učili kdysi dávno ve škole je dlaha provizorní zpevnění kosti při podezření na zlomeninu.Použít lze v podstatě cokoli,co je při ruce-pravítko,rovný klacek…
Přítel si třeba nedávno cosi podělal s nohou,otekl mu kotník a zmodral nárt.Po návštěvě lékaře z ordinace odcházel s ortézou,což je vlastně taky druh dlahy,ale má na rozdíl od klasické sádry nepoměrné výhody-třeba že si ji můžeš kvůli hygieně sundat a pak zase nasadit.

funa

ano, většinou se chodi na kontrolni rentgen,a bud se sunda dlaha,nebo nasadi sadra.dlaha je prozatimni řešení situace,proto se chodi na kontroly atam se posoudi dalši postup lečby