elektrikář

Jaký je rozdíl mezi ryzci s bílým a oranžovým mlékem je nejaky ryzec nejedlý?

Doplňuji:
Mockrát díky jsem z toho jelen.

Nejlepší odpověď
vagra

Podrobné rozdíly mezi ryzci,najdete na zdroji
Doplňuji:
Více srozumitelněji v diskuzi.

Zdroj: http://www.da­myko.info/Myko­log/Lactarius­Web/DeleniRyz­cu.htm

Další odpovědi
aramah

Ryzec hnědý(Lactarius helvus)Dužnina bledá,na lomu roní vodnaté čiré a barevné neměnné mléko lehce nahořklé chuti;pach podobný cikorce nebo koření ,maggi".Roste ve vlhkých mechovitých lesích jehličnatých,často v živém rašeliníku,od srpna do října dosti hojněJEDOVATÝ. Ryzec ryšavý (Lactarius rufus)Dužina bělavá nebo nažloutlá, na lomu roní hojné,čistě bílé a barevně neměnné mléko chuti silně palčivé.Roste v jehličnatých a smíšených lesích od začátku léta až do podzimu,a to i suchého počasí.Běžný druh zvláště ve smrčinách,kde často tvoří velké skupiny.NEJEDLÝ. Ryzec pravý(borový) Dužina žlutavá,příjemně ovocně nebo nasládlé vonná, na lomu hojně roní oranžové červené mléko,které se pozvolna odbarvuje do šedozelena a má mírnou,nepalčivou chuť.Roste výhradně pod borovicemi-u nás pod borovicí lesní a klečí.Zvláště na travnatých okrajích borových porostů a na lesních světlinách,od července do října.Výborná jedlá houba.Jeho dvojníkem je ryzec pravý smrkový,který roste jen pod smrky,u nás pod smrkem ztepilým,a to v mladých smrkových mlázích.Mléko se zbarvuje po patnácti až třiceti minutách vínově až fialově a má hořkou,záhy palčivou chuť.Je rovněž jedlý a chutný. Ryzec peprný-Dužnina pevná,na lomu hojně roní čistě bílé mléko na vzduchu neměnné,silně palčivé chuti, bez zvláštního pachu.Roste v lesích listnatých,a to i za suchého počasí,spolu s následujícím druhem a holubinkou bez mléčnou.Jedlý jen po zvláštní úpravě(jinak nepoživatelný) Ryzec plstnatý-Dužina bílá nebo nažloutlá,ostře palčivá chuti,na lomu roní čistě bílé,barevně neměnné mléko nahořklé chuti.Poživatelný jen po zvláštní úpravě. Pak je ryzec klamný. Ten je nejedlý. Ryzec syrovinka-Dužnina bělavá,na lomu roní hojnost bílého mléka lehce natrpklé chuti,které při zasychání hnědne a zanechává i hnědé skvrny,pach dužniny což je přibližně pach rybiny nebo slanečků .Roste hlavně v borových ale i v listnatých lesích.Jedlý a chutný. (Z ruského originálu L.V.Garibova)

pusso

U nás se tomu s bílým mlékem lidově říka kravský a nezbíráme je,s oranžovým je luxusní ve sladkokyselém nálevu.

vagra

Ryzec pravý,který má mléko mrkvověoranžové,je velice chutná houba.Podle mých zkušeností,ostatní druhy ryzců,bych nedoporučoval sbírat.Nejsou sice jedovaté,ale spíš nejedlé./hořké,pal­čivá chuť apd./
Přidávám stránku,kde si ho můžete prohlédnout
http://www.spur­ny.eu/gallery­.php?akce=obra­zek_ukaz&medi­a_id=24

annas

Já si vzpomínám, že z ryzce pravého máma dělávala výbornou omáčku. Ale rodiče kamarádky sbírali i ryzce s bílám mlékem. Už si přesně chuť nepamatuji, ale jedla jsem je poprvé a naposledy.

vagra

Některé z ryzců,jsou po určité úpravě jedlé.Ale takové druhy,by měli sbírat jenom odborníci.Například ryzec peprný,je pro svou palčivou chuť pokládaný za nejedlý,ale v Rusku,Rumunsku,je velice oblíbený,ovšem po speciální úpravě.