Cindy

Jaký je rozdíl mezi rozvazovací a odkládací podmínkou?

Jaký je rozdíl mezi rozvazovací a odkládací podmínkou? Můžete mi někdo uvést příklady?

Nejlepší odpověď
standa

Jedná se o právní termíny:

ODKLÁDACÍ PODMÍNKA
Smlouva (např. pracovní smlouva) byla podepsána např. 9.5.2010 a tímto dnem je i platná.
Ale smlouva obsahuje i „odkládací podmínku“, na základě které smlouva nabyde ÚČINNOSTI až splněním této podmínky.
Nejčastější ´odkládací podmínkou´ je v případě pracovních smluv, budoucí nástup do práce, např až za 3 týdny po podpisu smlouvy.

ROZVAZOVACÍ PODMÍNKA
Tato podmínka k sobě váže účinnost právního úkonu tak, že v okamžiku splnění ´rozvazovací podmínky´ zaniká i účinnost původního právního úkonu.

Dost často tato podmínka bývá uplatněna při zástavách nemovitostí, kdy do doby úhrady dluhu přechází dočasně vlastnické právo na věřitele a splněním ´rozvazovací podmínky´ je účinnost této přechodné změny vlastnictví zrušena.