Svobodny

Jaký je rozdíl mezi povodněmi a záplavami?

Nejlepší odpověď
Dochy

Mám pocit, že:
Z pohledu postiženého téměř žádný
Z pohledu pojišťovny: Vždy se stane to, proti čemu nejste pojištěni.
Oficiálně:
povodeň: zaplavení vodou vylitou z břehů řek/jezer či po protržení hráze
záplava: zaplavení vodou z jiného důvodu (průtrž mračen apod.)

Další odpovědi
quentos

Záplavy nemusejí mít souvislost s vodním tokem (mohou být způsobeny dešti, sněhem aj.). Čs. normy ji však v minulosti definovaly jinak, takže je vidět, že ani terminologie v tomto není jednotná. Více viz zdroj

Zdroj: http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=5361

suaeda

Jen doplním o několik málo výrazů:

  • zvláštní povodeň – vznikne na vodních tocích protržením vodního díla (hráz rybníku, nebo přehrady). Případně při provalení nakupených ledových ker na řece. Vzniká povodňová vlna (viz. Jako u přirozené pov.)
  • přívalová povodeň – může vzniknout prakticky všude v kopcovitém terénu. Na malém území v krátkém čase naprší velké množství srážek a voda steče nejkratší možnou cestou. Problém u vesnic, které jsou v údolí pod kopcem (nejhorší jsou pole s kukuřicí).
  • přirozená povodeň – vzniká na vodních tocích při vyšších srážkách v (např. horských oblastech) na horních částech toků. Vzniká povodňová vlna, která postupně během určitého času zasahuje celý tok, či povodí. Průtoky se měří a údaje jsou na ČHMÚ:

http://portal­.chmi.cz/#!

karfigol

Povodně souvisí zejména s vylitím toků z koryt. Existují dokonce i společnosti jako http://www.ha­varijniplany.cz/ které sestavují pro riziková místa havarijní plány.