Asker99

Jaký je rozdíl mezi obecnou a zvláštní úpravou odpovědnosti za škodu?

Pokud se tedy vrátíme ke starému OZ, jaká odpovednost se tam rozumí např. ta obecná? A z jakého důvodu a jak to NOZ změnil? Děkuji

Odpovědi
magorvkleci

Ty pojmy vycházejí spíš z tradice starého občanského zákoníku, ale v zásadě je obecná odpovědnost subjektivní, tzn. musí být konkrétnímu škůdci dokázáno jeho zavinění, zatímco zvláštní odpovědnost je objektivní, tzn. stačí dokázat, že ke škodě došlo a odpovídá za ni ten, koho určuje zákon nebo smlouva.

ivzez

Tyto pojmy podle mne nevycházejí „spíše z tradice“ Obč.Z.

Obecná odpovědnost za škodu je myslím jasná.

V případě pracovně právních vztahů bych za zvláštní úpravu považovala
odpovědnost za škodu v případě uzavření dodody o odpovědnosti.

Lounicka23

Takže NOZ ještě připouští obecnou odpovědnost za škodu? Resp. zda neexistuje pouze „jeden“ druh odpovědnosti za škodu, který je ve ve všech jeho podobách pokryt soukromým právem

Asker99

Pokud se tedy vrátíme ke starému OZ, jaká odpovednost se tam rozumí např. ta obecná? A z jakého důvodu a jak to NOZ změnil? Děkuji