HakitoCZ

Jaký je rozdíl mezi lingvistikou a filologií?

Nemusíte mi psát odkazy na wikipedii, tu už jsem pročetl a nepochopil jsem rozdíl.
Jinak děkuji za každé vysvětlení.

Nejlepší odpověď
quentos

studoval jsem anglickou filologii a lingvistika byla jen jedna z mnoha jejich částí. Filologii bych tudíž chápal šířeji jako studium nejen jazyka, ale jazyka v kulturních a sociálních souvislostech. Svou domněnku jsem si nyní potvrdil ve Slovníku cizích slov Encyklopedického domu. Tento slovník však jako jeden z významů pojmu „filologie“ uvádí i „lingvistika, jazykozpyt“, lze tedy v určitém kontextu brát filologii a lingvistiku jako synonyma. Ne však vždy – musí se brát v potaz onen první z významů uvedených výše.