eaver

Jaký je rozdíl mezi integrací a inkluzí? (co se týče pedagogiky)

Nejlepší odpověď
annas

Integrované vzdělání = způsoby zapojení žáků tělesně postižených do běžných škol.

„Cílem je poskytnout i žákům s těžkými a trvalými zdravotními postiženími společnou zkušenost s jejich zdravými vrstevníky, a přitom respektovat jejich specifické potřeby.“

„Nadstavbou stávající integrace je nové chápání začlenění postiženého člověka do společnosti – inkluze.“

Vychází se z toho, že v lidské společnosti žijí odlišní jedinci, takže je třeba respektovat tyto rozdíly. Inkluze je postoj člověka, jeho přesvědčení, uvědomění si, že i lidé s tělesným postižením mají právo být do společnosti začleněni stejně jako lidé zdraví, všichni jsou tejně důležití. Odbourají se tím různé bariéry.

V odkazu najdete srovnání integrace x inkluzi
http://osobnos­tnirozvojpeda­goga.cz/moduly/m1/5-1-1-vymezeni-integrace-a-inkluze-ve-vzdelavacim-procesu.html

Další odpovědi
VeRe1983

Inkluze je údajně vyšší stupeň integrace. Takže po stránce jazykové, pokud si třeba něco připravíme, můžeme si to ještě předpřipravit. Anebo pokud nám není optimální příliš, můžeme zvolit řešení zdaleka nejoptimálnější. Zkrátk samoúčelný newspeak, nic víc.