Lorax

Jaký je rozdíl mezi haldou, výsypkou a odvalem?

Nejlepší odpověď
Kepler

Halda je v podstatě cizí slovo pro odval.

halda >> 1. velká hromada, kupa; 2. přeneseně velké množství, kupa; 3. násyp z odpadního materiálu (hlušiny ap.) z dolů a lomů http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web­.php/hledat?ci­zi_slovo=halda&typ_hle­dani=prefix

SSJČ:

výsypka

  1. (též *vysypávka Práce) řidč. vysypávání: sladění těžby, dopravy a v-y na povrchových dolech
  2. odb. místo, kam se něco vysypává: cukr. řepná v.; horn. v. nadložní zeminy (při povrchovém dobývání)
  3. stav. zařízení na vysypávání materiálu: automatická v.; v-y zauhlovacího zařízení; v. na uhlí; v. míchačky

odval

  1. horn. nasypaná hromada vytvořená hlušinou a odpadky z těžby; halda: vyvézt strusku na o-y
  2. zeměd. část radlice klopící brázdovou skývu; odhrnovačka

Další odpovědi
annas

Hornický slovník

Halda = odval, hromada materiálu
Odval = halda, výsypka
Výsypka = místo, kam se ukládá jalovina, odval výsypky

http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:GLzoQ3FP9pIJ:­www.hornickys­polekstribro.cz/do­kumenty/hornic­ky-slovnik.pdf+&cd=1&h­l=cs&ct=clnk&gl=cz&cli­ent=firefox-b

Emefej

Podle Geologické encyklopedie jde o synonyma.

Kryšpín

To je jako v politice, halda politiků a jejich amantů, výsypka, kteří netáhnou za jeden provaz a když už si nahrabou jako slepičky pod sebe, začíná odval

Klaproth

U nás v okolí Kladna je to takhle: odval=halda, výsypka=místo, kde jsou haldy. Na výsypce dolu Shoeller jsou haldy hned 3. Na Mostecku se výrazy halda nebo odval vůbec nepoužívají, tam tomu říjají kypa.