PořádSmutná

Jaký je rozdíl mezi epitetonem constans a ornans a jak vlastně epiteton poznám?

Nejlepší odpověď
annas

Probíráte ve škole. Vyučující vám nevysvětlil/a/?

Epiteton = básnický přívlastek.

Rozlišujeme buď epiteton ornans (zdobný) – přívlastek dodává podstatnému jménu nejen určitý význam, ale působí i esteticky, jako „ozdoba“ získává novou vlastnost – krvavá růže, zemřelá slova, žhavý déšť..

Eepiteton constans – opakuje se často ve spojení s daným (určitým) podstatným jménem – stálá vlastnost: širá Volha, kalená střela, lstivý Odysseus, starodávná milá, hluboký les.

Constant = konstantní – z literatury víte, že se Odysseus nazýval lstivý, Volha je široká řeka, sousloví kalená střela se používá, stejně jako zlatá hvězda, líčka červená, vrané koně – hodně najdete v lidových písních

U toho zdobného – co básníka nového napadne, neotřelá, netypická vlastnost – např. umrlčí hlas, hlas nebeský, růžový večer atd.

Podle teorie literatury.

Jak je rozlišíte? Chce to přemýšlet, zda jde o ustálené spojení známé z historie apod., nebo něco neobvyklého, nového.. Celý epithteon často vzniká metaforou nebo metonymií.