samicek333

Jaký je rozdíl mezi dělem a houfnicí?

Nejlepší odpověď
Drap

Houfnice patří mezi děla. Houfnice slouží převážně k nepřímé střelbě, to znamená na cíle, které nejsou vidět. Střílí po takzvané balistické křivce. Vyznačují se vysokým náklonem hlavně , asi 75 stupňů, Ráže u houfnic bývají v rozmezí 10 – 205 milimetrů

Další odpovědi
jmhad

Tady se nedá kreslit pro názornost.Takže takhle -dělo je pro přímou střelbu na cíl který je vidět – pomocí něčeho,třeba až do vzdálenosti 10 km.Houfnice má jiný náměr a tzv střílí „přes kopec“,cca do 30 km.Ale to se netýká děl na lodi,tam je to sdružené.

Jikra

Děla(kanóny)střílí buď přímo(např.pro­titanková)a nebo spodní skupinou úhlů tj.do náměru45°. Samozřejmě mimo protiletadlových.
Houfnice střílí vrchní skupinou úhlů tj.náměr 45°a více nepřímou palbou hlavně proti živé síle.

lexx

Nejsem si jist, na vojně byl štábním písařem
ale mám dojem že dělo je stacionární palebný prostředek kdežto houfnice ja samohybná jako tank, taky mívá větší kalibr, např.152mm.