Lorax

Jaký je rozdíl mezi Českou vysočinou a Českým masivem?

Prosím o nějaký podstatný morfologický rozdíl, né definici z wikipedie. Děkuji

Nejlepší odpověď
Lamalam

Jde o pojmy z různých oborů:

Česká vysočina je pojem z geomorfologie, který označuje jednu z provincií v geomorfologickém systému, který člení celý POVRCH Země.

Český masiv je pojem z geologie, která se zabývá STRUKTUROU, STAVBOU a GENEZÍ Země. Jedná se o označení pro trosku evropské variské orogeneze.

Ostatně, už to tu bylo: https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jaky-je-rozdil-mezi-ceskym-masivem-a-ceskou-vysocinou

Další odpovědi
Kepler

Vysočina je součástí prvohorního českého masivu – Šumava, Krušné hory, Krkonoše, Jeseníky a další. Na rozdíl od Beskyd, které jsou už součástí třetihorního Karpatského oblouku. Ta mladší třetihorní pohoří mají mnohem ostřejší hory, ty prvohorní jsou už značně zaoblené.