vivatisCZ

Jaký je rozdíl mezi aktivně a pasivně jedovatými zvířaty?

Odpovědi
aliendrone

Nejsem zoolog, takžejen tipuji, že to bude ve způsobu aplikace jedu.
Pasivně jedovatí živočichové mají jed jako součást obranného mechanismu např. taková žabička pralesnička vylučuje sekret se silným neurotoxinem který je schopen útočníka kontaktem velmi snadno i zabít – indiáni z něj dělají „šípový jed kurare“, nebo oblíbená gastrolahůdka ryby fugu (čtverzubci) mají v těle tetrodotoxin, který po pozření je také (v závislosti na dávce) smrtelný. K otravě se tedy musíš SÁM aktivně přičint třeba tím, že si se zvířátkem budeš hrát.

Aktivní jedovatci jsou asi ti, kteří jed aktivně sami aplikují na cíl/obět např. kousnutím/uštknu­tím, tedy různí hadi, štíři a jiná chamraď! Třeba taková „plivající kobra“ cíleně vrhá oslepující jed na cíl s pozoruhodnou přesností, ve které ji překoná snad jedině ten had Dochy, ten kolem sebe šíří/prská jedy a jedovatosti v takovém stylu, že vzbudil pozornost i u americké agentury DARPA!!
Je to prostě ZLOČINEC! ;) :D

Mohl bych vyjmenovat i jiná zde notoricky provařená JEDOVATÁ ZVÍŘATA, ale proč nosit dříví do lesa, že? ;) :D :D