Fidel

Jaký je rozdíl mezi 2,5" a 3,5" externím diskem? V čem to jako laik poznám či ocením? Díky!

Doplňuji:
Co se týče velikosti a zdroje jsem věděl – šlo mi spíše o to, zda je lepší co do technologie – jestli je 2,5" odolnější vůči rozbití atp…

Nejlepší odpověď
led

Základný rozdiel – rozmer a váha
2,5" ext HDD si vložíte aj do vrecka od košele, stačí vám pripojenie USB, aj bez sieťového adaptéru…
Na druhej strane zase 3,5" disk má väčší úložný priestor, na prácu potrebuje externý sieťový adaptér

Doplňuji:
Ad Hykam,
u 2,5" ext HDD sa pridáva externý adaptér v prípade, že v počítači odber na USB je preťažený. Vtedy môžte použiť aj dvojitý USB kábel pripojený na USB port (ak je obsadený tak do adaptéru). Zatiaľ som externý adapter nepotrebovala a použivam rôzne od 10GB do 500GB.
Ale súhlasím s SSD – nie je tam pohyblivý mechanizmus, ale len elektronika.Preto je aj rýchlejší.

Další odpovědi
Johny_r

Rozměry, váha a napájení jsou Vám zřejmě jasné. Z nich vyplývá možné použití. Kupte si disk podle toho, co s ním chcete dělat:

2,5" – vhodný na přenášení větších objemů dat. Malý, lehký, stačí 1 kabel. Cena za GB je vyšší, maximální dostupné kapacity zase nižší. Obvykle připojitelný pouze přes USB.

3,5" – vhodný jako rozšíření kapacity PC. Nutno zapojit do zásuvky. Ideální jako domácí úložiště. Možné připojení přes USB, FireWire, eSATA nebo LAN/WiFi. Pokud nepotřebujete dostupnost disku z více PC, nepotřebujete LAN připojení. USB bude mít asi většina, ale je to kriticky pomalé (s výjimkou USB 3.0, což se ale zatím moc nerozšířilo). Ideální volbou je eSATA (pokud máte odpovídající konektor v počítači).

Hykam

Technologicky je to to samě, ale když trochu pohledáte na netu, určitě najdete odolnější HDD proti nárazu, ale cenově to bude trochu jinde.
Pokud vyžadujete odolnější, zkuste se ještě podívat na SSD disky,jsou ale o dost dražší, poměr cena/prostor je úplně někde jinde než u klasických HDD, ovšem jsou zase podstatně rychlejší.

Jenom trochu poopravím LED, ne všem 2,5" HDD stačí napájení přes USB, některé vyžadují taky externí napájení.