Jaký je rozdíl?

Fyzická paměť PC. Co to vlastně je? Určitě je rozdíl mezi fyz. p. a kapacitou disku!!? Když je téměř plná,jak jí ulehčit? A co by to znamenalo? Díky.

Odpovědi
hem

Fyzická paměť je operační paměť počítače, nesouvisí s kapacitou pevného disku, ale jde o paměťové moduly RAM, na které počítač ukládá data aplikací po zapnutí PC.

Pokud je plná můžete dokoupit další paměťové moduly RAM – v případě, že máte volné sloty v PC.

Doplňkem fyzické paměti je virtuální paměť – místo na pevném disku kam operační systém odkládá data běžících aplikací v případě, že vyčerpá fyzickou operační paměť.

kenyrts

Druhy paměti
Nejprve je třeba si uvědomit skutečnost, že existují dva druhy „paměti“ dostupné pro operační systém a programy pod ním spuštěné.

První typ se nazývá fyzická paměť. Jedná se o paměť fyzicky umístěnou uvnitř vašeho počítače. Nazývá se RAM (zkratka pro Random Access Memory) a byla zakoupena jako součást vašeho počítače.

Druhý typ paměti se nazývá virtuální nebo odkládací paměť. Tato paměť je ve skutečnosti umístěna na pevném disku. Operační systém vyhradí část místa na pevném disku pro odkládací paměť. Ta je posléze využívána v případech, kdy již nestačí fyzická paměť. Důvod, proč se nazývá „odkládací“ je ten, že do ní operační systém odkládá data o kterých se domnívá, že nebudou v nejbližší době zapotřebí. Místo nich se do fyzické paměti načtou data momentálně požadovaná. Odkládací paměť není tak rychlá jako fyzická paměť, proto se operační systém snaží uchovávat data (obzvláště často používané části dat) ve fyzické paměti.

Celkovou pamětí se rozumí souhrn fyzické a odkládací paměti.