mrblackwell

Jaký je rodíl mezi ddp a dpč

Jaký je rozdíl mezi Dohodou o pracovní činnosti a Dohodaou o provedení práce a ve vztahu k úřadu práce když jste nezaměstnaný ?

Odpovědi
Michal Kole

ddp je na jednořadou práci a dpč je na delší pracovní vztah ale menšího rozsahu než klasický 8mi hodinový klasický poměr.

autacek

DPP mimořádná činnost, měla by být jednorázová, DPČ je zjednodušeně obdoba pracovní smlouvy, nicméně s jistými omezeními jak pro zaměstnance, tak pro zaměstnavatele, je tam omezený fond pracovní doby a hlavně jednodušeji se to oboustranně ukončuje, jinak je DPČ dnes již skoro k ničemu…

Výhody DPP jsou především ty, že ti po zdanění v některých případech zůstane víc, a nepřijdeš zaměstnavatele tak draho, jelikož tento druh činnosti nepodléhá zdravotnímu a sociálnímu pojištění /do 10 tis za měsíc/. Zase se Ti to ale nezapočítá na důchod ;).

ivzez

Ve vztahu k úřadu práce není rozdíl žádný.

V době evidence na ÚP můžete vykonávat jenom tzv. nekolidující zaměstnání, tj. zaměstnání, které Vám nebude bránit v hledání nového zaměstnání, v nástupu do nového zaměstnání, v poskytování potřebné součinnosti úřadu práce (nemůžete se kvůli tomuto zaměstnání např. omluvit z naplánované schůzky) a s odměnou (či mzdou) do 4.000 Kč hrubého.

Pro Vás je rozdíl v tom, že se v případě DPP s odměnou do 10.000 Kč měsíčně nestrhává sociální ani zdravotní pojištění.

Další rozdíl spočívá v tom, že si v DPČ můžete sjednat např. příplatky za práci v noci nebo o víkendu, nárok na dovolenou apod.

Na DPP můžete pro jednoho zaměstnavatele odpracovat max. 300 hodin v roce.
Pak můžete uzavřít další DPP s dalším zaměstnavatelem.

Na DPČ můžete v průměru odpracovat polovinu stanovené týdenní pracovní doby (max. 20 hodin týdně).

Z DPČ se sociální ani zdravotní pojištění neodvádí při odměně do 2.500 Kč měsíčně.