JájsemRaibek

Jak to, že není člověk zabit elektrickým proudem, pokud se v moři/oceánu potápí loď?

Pokud se v moři – oceánu potápí loď, jaktože nejsou ztroskotaní ve vodě zabiti elektrickým proudem?
Vždyť na lodi jsou elektrické generátory, slaná voda je vodivá a domnívám se, že výstup z generátoru určtě není jištěn proudovým chráničem.

Odpovědi
Kepler

Proud nebo napětí se ve vodě šíří všemi směry a proto velice rychle klesá s třetí mocninou vzdálenosti (šíří se do prostoru). Prostě se rychle rozptýlí. Člověk by musel být relativně blízko zdroje. Navíc pokud je člověk mimo trup lodi, ten trup se chová jako faradayova klec (pokud je ocelový) a přes něj nic neprojde.

Edison

Slaná voda je mnohem lepší vodič, než lidské tělo. Obklop mizerný vodič něčím mnohem vodivějším a bude to jako kdyby si člověk oblékl drátěný oblek. Jistě jsi ty pokusy v Běchovické zkušebně viděl. Ta voda sama se bude chovat jako faradayova klec.

mosoj

Jak víš že neutrpí zásah el. proudem? To víš, nebo si to myslíš? Záleží na situaci.

elkon

Z logiky věci vyplývá, že jak se dostane voda do generátoru, tak se zkratuje, tím je vyřazen z provozu a nemůže nikoho ohrozit. Nouzové osvětlení je na baterky.

autacek

Aby tě to koplo, musel bys být uzeměný a dostatečně blízko zdroje.

Edison

Keplere, jak jsi přišel na třetí mocninu?? Intenzita vždy se čtvercem vzdálenosti…

Kepler

Ano, ale jen ve dvou rozměrech