dust8

Jak to, že v době Divokého západu se za krádež koní věšelo a dnes leckdy jen zakroutí hlavou či dají veř. prosp. práce?

Nejlepší odpověď
annas

Nešlo jen o krádeže na Divokém západě, ale už od středověku a raném novověku v Evropě i v USA se koně kradli.

Koně byli důležití, protože jejich maso sloužilo jako obživa, jindy byli koně prostředkem výkupného při řešení sporů mezi jejich vlastníky a jinými osobami..

Proto nejen kvůli uvedenému byl trestný čin krádeže nejtěžším trestem. Např. za krádež na ruských statcích vzhledem k důležitosti koní v každodenním životě, bylo bičování obvyklým trestem pro zloděje koní v kombinaci s holením hlav a vousů, pokutami až třikrát vyššími než byla cena koně, pokud bylo ukradené zvíře prodáno. Podobně v Anglii i Francii.

V USA v době Divokého západu mnozí migranti kradli koně farmářům, jimž koně pomáhali obdělávat půdu. Vzhledem k tomu, že koně byli důležití pro zemědělce, zloději koní získávali obzvláště zlou pověst, protože své oběti zanechali bezmocné a značně postižené ztrátou koní.

Farmáři potřebovali koně pro dopravu a zemědělství. Zloděj koní byla největší urážka v této době.

Krádež koní je dnes srovnatelná s krádeží automobilů; trestný čin, za který může být uložen trest odnětí svobody.

Např. jedna žena v Arkansasu byla v r. 2011 odsouzena k 60 letům vězení za krádež pěti koní a jezdeckého vybavení ; jeden z koní byl později nalezen mrtvý, zatímco ostatní byli zachráněni.

Krádeži koní se dnes zabraňuje v některých případech pomocí mikročipů , které jsou nejen v Evropské unii vyžadovány u koních narozených po roce 2009 .

Samozřejmě záleží na právní řádu každé země.

Více se dovíte v odkazu

https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Horse_theft

Další odpovědi
Janovicak

Protože tehdy byl kůň zvíře které vás doslova „živilo“ a rozhodovalo jestli budete hladovět nebo ne. No a nemůžeme se pak divit že když někdo koně ukradl, tak ho za to pověsili.

anonym

Tehdy byl kůň rozhodně mnohem víc než je pro nás dnes auto. To je nesrovnatelné, dnes pokud nevlastníte automobil nic se neděje, všude máte obrovskou síť železnic, autobusů a ještě hustší síť mhd, snadno se i bez auta dostanete rychle kamkoliv, takže krádež auta vás na životě přímo nijak neohrozí, nanejvýš vám ubere trochu komfortu. Kůň navíc nebyl jen prostředek k cestování ale spíš klíčový hnací motor lokálního zemědělství. Farmář bez něj memohl zvládnout sám stejný objem nutných prací, a těžko si mohl zajít do supermarketu koupit za nějaký pakatel štryclu chleba. S ohledem na měsíční příjmy jsou dnes automobily i výrazně levnější než byly tehdy pro osadníky koně. Za plat si dnes v bazaru koupíte auta pomalu dvě …