anonym :D

Jakou knížku o investování bych si měl koupit?

Ahoj, chtěl bych začít investovat, ale nejdříve bych si o tom chtěl pročíst nějaké knížky či návody. Je tady někdo, kdo investuje, a doporučil by mi nějaké? Předem díky za rady.

Nejlepší odpověď
Filip84

Žádnou, komu není shůry dáno, v apathice nekoupí. Bez urážky.

Další odpovědi
Mravenec

Doporučuji Bohatý táta, chudý táta nebo Nejbohatší muž v Babylóně.

Nejsou primárně o investicích, ale lidé, pohybující se ve financích, je označují za základní literaturu.

aliendrone

LOL! Tady někdo koukal na videa „Jak ZARUČENĚ vydělat na kapitálovém trhu“, že? 😁

hornyradek90

George Orwell – 1984

Disraeli

Nejdoporučovanější bývá Inteligentní investor (i samotným Buffetem nebo třeba Gatesem a jinými). Řekl bych, „možná“ trochu složitá pro začátečníky. Taky kniha má ke každé kapitole komentář (nebo dva, teď už nevím) od jiného autora (či jiných autorů) a ten komentář je kapitola sama o sobě. Možná to tam může být lépe vysvětleno nebo časově aktualizováno, ale zase bych řekl, že je to zbytečné a zdlouhavé. Právě ty komentáře mě od té knihy odrazovaly.

Od našich autorů máme třeba Investování pro začátečníky, Naučte se investovat, Akciové investice (Gladiš), Ideální investiční portfolio, Začínáme investovat a obchodovat na kapitálových trzích (i když asi stará)… Docela dobré investiční knihy/učebnice píše Daniel Gladiš, Petr Syrový a Pavel Kohout a možná Josef Jílek (ale to nevím, taky netuším, jak je to aktuální.. před lety byl docela populární). Od nich jsou taky výše zmíněné tituly (ale mají i jiné a dobré). Upřednostni ty knihy, které mají vyloženě v názvu „naučtě se“ nebo „pro začátečníky“. Ty jsou logicky většinou pro laiky (i když i tak NĚKTERÉ nebývají jednoduché).
Další knihy: Začínáme na burze (aktualizované vydání 2018), Peníze a burza: Umění, jak přijít k bohatství, Peníze a zdravý selský rozum, Investujte do zlata a stříbra (zase: nikoli pro začátečníky a řekl bych, že je lehce jednostranná. A líbila se mi hlavně první část knihy, ke zbytku mohu říct jen po***é grafy :D), Investice do akcií – běh na dlouhou trať. Taky nově vyšlá Psychologie peněz od Morgana Housela. Tu jsem nečetl (teprve budu), ale stala se celkem rychle populární a dobře hodnocená. Kdysi dávno jsem prolistoval Žhavé komodity (od Rogerse) a Komodity (od Garnera) a přišly mi dobré, ale dnes už si vůbec nevím, protože si je už ani tolik nepamatuju (čteno/prolistováno před cca 10 lety). Taky nevím, jestli doporučit nebo nedoporučit Mnohonásobný zdroj příjmů. Vyloženě jsem to nedočetl, ale zase si myslím, že může být přínosná a inspirativní (pro některé). A obyčejným lidem asi může pomoci. :D Pak Zlato: Minulé a pravé budoucí peníze (není vyloženě investiční, může ale objasnit mnohé o zlatě, měnách a investování na forexu, tj. investování do zlata nebo obchodování s měnami).
Investiční knihy bývají často zaměřené na konkrétní typ investic, kterými se zabývají podrobně. Takže si taky vyber, do čeho a jak chceš investovat (nebo CO a KDY).
Hodit by se mohla i Finanční matematika pro každého.

Na seznámení se s investováním ti poslouží i internet. Jsou weby, které se tím zabývají a jsou na to zaměřené. Existují taky kurzy zaměřené na investování (nebo celkově co souvisí s finanční gramotností, hospodařením, osobními/rodinnými financemi, podníkáním, účetnictvím,…). Ovšem jak kvalitní, to nevím. Nebo varianta: nějaký lektor, mentor, společnost.

Samozřejmě tu máš možnost finančního/in­vestičního poradce (taky záleží na co se zaměřuješ a o co ti jde. Já třeba poradce vůbec nemám rád – tedy hlavně ty finanční :D). U některých autorů investičních knih pozor, občas jsou to vyhořelí (neúspěšní) investoří, kteří se rozhodli, že začnou lidem radit, jak investovat. Plno neúspěšných idotů píše knihy nebo učí.
Důležitá je taky třeba matematika či statistika (nebo samotná logika a selský rozum), ještě důležitější ekonomie, tedy různé kvalitní ekonomické knihy a učebnice.. ať člověk pochopí principy, funkce, peníze, trh atd. Což se při investování může vážně hodit ;) (pro některé překvapivé). Není to však nezbytné. Záleží taky JAK a jak moc chceš investovat. 1. Nemusíš být odborník, abys začal. 2. Běž do výnosných, ale stabilních/ne­rizikových investic. Nebuď špekulant. Investice mohou slušně vynášet (po čase) nebo se zhodnotit, i když nejsou nějak rizikové.
Každopádně, zaměř se na ten druhý odstavec a s investováním se seznam i na internetu, na stránky zabývající se financemi a spol, které tě uvedou do světa investic.

Arne1

Žádnou. Udělej si odbornou zkoušku na investičního poradce.

JanKarpišek

Doporučuji přečíst si knihu Inteligentní investor od Grahama.
Dále pak sledovat Youtube kanály o investování, z českých tvůrců na YouTube se mi líbí kanál Rozumný investor od pana Jindřicha Pokory. Z anglických kanálů, kterých je opravdu hodně, je dobrý Sven Carlin a jeho investiční kanál.

Disraeli

Celkově se dá doporučit nakladatelství Grada a jejich finanční edice.