Jaké se bránit a bez smlouvy je uzavřen nějaký pracovní vztah?

Můj přítel nastoupil od jedné splečnosti, která neni malá a působila, že se o zaměstnance starají. Dojednal si podmínky na nástup, když však nastoupil dostal pracovní smlouvu, kde bylo vše špatně. Ale něchtěl přijít o práci a tak začal pracovat. Když konečně dočkal šéfa, řekl mu, že je to asi špatně… Po pár dnech mu smlouvu vrátil, že je to dobře a že k tomu jsou dvě přílohy. Přítel nechtěl smlouvu podepsat dokud neuvidí přílohy. A tak pracuje a stále čeká na smlouvu a přílohy. Jediné aspoň, že mu platí zdravotní a sociální nebo aspoň je u nich přihklášen. Navíc po něm chtějí teď přesčasy za kolegy a to stále nemá podepsanou smlouvu. Nakonec mu vyplatili úplně směšnou částku na které se nedohodl a po měsíci řešení se dozvěděl, že je to jeho plat po dobu zkušební doby. Šéf se stále vymlouvá a není schopný přinést smlouvu včetně příloh. Jak se v tomhle případě bránit, asi neměl začít pracovat, ale všechno vypadalo tak slibně a nejedná se o malou společnot.

Nejlepší odpověď
standa

Pracovní poměr může být teoreticky uzavřen i bez písemné smlouvy, ale jen pokud se jedná o dobu kratší než 1 měsíc
(§ 32 zákoníku práce)

Ve vašem případě se však evidentně jedná o dobu delší…, takže je nutné, aby byl zaměstnavatel písemně vyzván ke splnění povinnosti uzavřít pracovní smlouvu se všemi podstatnými náležitostmi.

verze I.
„přítel CHCE pokračovat v pracovní poměru“

  • doporučuji, aby zaměstnavateli napsal dopis, kde jej slušně vyzývá k tomu, aby byla uzavřena pracovní smlouva a pokud se tak nestane do např. 3 pracovních dní, tak že od takto neplatně uzavřeného pracovního poměru jednostranně odstupuje

verze II.
„přítel toho má plný zuby a už nechce dál pokračovat“

  • doporučuji zaměstnavateli oznámit, že z důvodů, že do dnešního dne nebyla podepsáná pracovní smlouva, tak jednostranně odstupuje od neplatně uzavřeného pracovního poměru
  • v oznámení zaměstnavateli uveďte, aby za odpracovanou dobu byla vyplacena odpovídající mzda, jinak, že bude následovat oznámení na oblastní inspektorát práce

Btw. osobně doporučuji variantu II.

Zdroj: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/zakprace/cas­t2h1.aspx