Anonymouse12

Jaká rizika má společník (10% podíl) v firmě s ručením omezeným (s.r.o.)?

Dobrý den,

dostal jsem nabídku na 10% podíl na společnosti s.r.o., která má zatím jediného majitele a zároveň jednatele (jenž drží 100% podíl). Po přepsání podílu by tedy poměr byl 10% (já) / 90% (současný majitel).

Jaké jsou rizika, která pro mě mohou plynout z toho, že vlastním 10% podíl? Základní kapitál je 100 000 Kč.

Společnost je dobře fungující, má ale v současnosti úvěry u banky (1,5 milionu) a u dalších věřitelů v podobě dluhopisů (2 miliony).

Když vycházím z „nejhorších“ scénářů (insolvence, problémy v účetnictví nebo dokonce nějaké proti-právní jednání vůči zákazníkům), jaká jsou v takových případech moje rizika jakožto společníka? Nesu nějakou zodpovědnost za jednání firmy/jejího majitele? Nebo pro mě žádná přímá rizika nevyplývají?

Děkuji!

Odpovědi
Dochy

Pokud vím (jako laik, nikoli právník)
U s.r.o. ručí majitel za závazky firmy svým vkladem. Tj. pokud neudělá něco nezákonného (bacha, někdy i nečinnost může být problematická) pak má osobní majetek v bezpečí (teoreticky). Jakožto 10% majitel ale máš minimální rozhodovací pravomoci. Víceméně 90% vlastník je povinen s Tebou jednat, ale rozhodování pak bude stejně jen na něm (pokud se předem nedohodnete jinak)

Kazatel

Tak chybí informace, kdo ti to proč nabízí a jestli máš být i statutárním orgánem, to by pochopitelně tvou odpovědbost extrémně zvýšilo. Zrovna tak chybí informace, zda-li se jedná o úplatné, či bezúplatné navytí podílu, stejně tak jsi neuvedl stav a likviditu aktiv společnosti. Tak že riziko ztráty prostředků, které do toho dáš, může být jen začátek problémů.