dust8

Jaké jsou výhody „kříženého“ síťového kabelu oproti „přímému“?

Nejlepší odpověď
jáára

Žádné. Současné karty si to umí přebrat.

Další odpovědi
anonym

křižený nepotřebuje k propojení dvou počítačů žádný koordinační meziprvek v podobě HUBu nebo SWITCHe … je možné jím tedy propojit oba počítače přímo. Dnes už to nemá téměř žádné praktické využití, je totiž velmi neobvyklé dnes propojovat pouze dvě zařízení a nevyužít nějaké rozsáhlejší síťové topologie.

dubraro

Křížený síťový kabel se používá v případě, kdy je třeba vytvořit síť z pouhých dvou počítačů. Jinak by bylo potřeba použít dva přímé kabely, zapojené do hubu nebo switche.

Dochy

V současné době je to fuk, standardně si to síťovky umí přebrat. Dříve byli standardně všude křížené, aby se běžná síťová zařízení správně propojila RX z jedné karty na TX druhé a podobně pro druhý směr. Přímé kabely byli tuším jen pro „patche“ – kablíky sloužící pro propojování v rámci rozvodných skříní.

Někdy kolem roku 2000 se začali objevovat karty s heslem „auto MDI – MDI-X“ to jsou právě ty co si dokáží kabel osahat a pak se rozhodnout který pár použijí pro vysílání a který pro příjem. Teď už to na těch síťovkách snad ani nikdo nepíše a bere se to za standard.

Edison

Pánové, nezapomeňte, že spousta zařízení, jako mnoho PLC je nastavováno, nebo monitorováno po ethernetu. A ujišťuju vás, že jen minimum z nich si umí nastavit RX/TX páry. Nemluvě o vzájemných propojeních, kde je polarita naprostým základem. Pak s některými PC nemusej při použití nespávného kejblu komunikovat.

Arne1

Edison: Jak uděláš křížený kabel pro gigo ?

Edison

Pkud to není nutné, gigo se průmyslu nepoužívá. Nepoužije se tam, kde hrozí rušení, kde je nutná extrémní spolehlivost, kde jsou náročné mechanické požadavky. V průmyslu je zcela běžný 10M, vyjímečně, pokud je požadavek na rychlost 100M. Dělal jsem jedno zařízení, kde byl (nesmyslný) požadavek na vysokou rychlost a taky to podle toho dopadlo. Dokonce předepisoval kabel CAT7, ale ani tak jsme se v několika případech STEJNÉ montáže rušení nevyhnuli. Proč výrobce komponent něco takového vymyslel je pro mě nepochopitelné. I pro mnoho IP kamer stačí 10M síť. Schválně mrkni na průmyslové switche. Ne, že by pro gigo neexistovaly, ale těch 100M se používá přecijen mnohonásobně víc.

cochee

Pokud potřebuješ opravdu kříženě propojit gigabit ethernet, nikdy nedávat křížený 100M patch, to by se z toho asi zakouřilo… takže správně zapojený PŘÍMÝ patch pro gigo a ty síťovky už se domluví, je to novější standard, který už od začátku v sobě zahrnuje autonegociaci.