dust8

Jaké jsou konkrétní rozdíly mezi sklerózou, roztroušenou sklerózou a Alzheimerem?

Nejlepší odpověď
Funna

Skleróza je označení nemocí charakterizovaných tuhnutím některé tkáně. Zároveň jde o laické označení pro poruchy paměti (jako příznak poškození funkcí mozku způsobeného arteriosklerózou). * z toho plyne, že skléroza nemá s pamětí nic společného, je to jen laický název pro zapomínání.

Roztroušená skleróza, zkráceně RS nebo také hovorově „ereska“ je autoimunitní onemocnění, které postihuje centrální nervovou soustavu člověka. Konkrétně dochází k poškozování ochranného obalu nervových vláken v míše a mozku. Tento obal je tvořen myelinem, proces se tedy nazývá demyelinizace. Postižená vlákna jsou přitom zodpovědná za komunikaci mezi mozkem a zbytkem těla, jejich poškození tak může mít trvalé následky.

Alzheimerova nemoc narušuje část mozku a způsobuje pokles takzvaných kognitivních funkcí – myšlení, paměti, úsudku. Bývá nejčastější příčinou demence, která vede postupně k závislosti nemocného na každodenní pomoci jiného člověka. Nejdříve se u nemocného zhoršuje krátkodobá paměť a není schopen se postarat o některé věci v domácnosti. Rychlost, kterou Alzheimerova nemoc postupuje, se u každého postiženého liší. Nemocný má však čím dál větší problémy s vyjadřováním, rozhodováním, nedokončuje myšlenky, je zmatenější. Mění se celá jeho osobnost. V posledních stádiích nemoci už vůbec není schopen se sám o sebe postarat.

da ny

Hlavní rozdíly jsou dostatečně popsány výše.
Jen maličko doplním 😉
„Skleróz“, je několik druhů
• Arteroskleróza, kornatění tepen
• Roztroušená skleróza, autoimunitní onemocnění centrální nervové soustavy
o Koncentrická skleróza
o Marburgova roztroušená skleróza
o Difuzní skleróza
• Amyotrofická laterální skleróza, degenerativní onemocnění motoneuronů

Skleróza – tuhnutí tkáně
Zároveň jde o laické označení pro poruchy paměti (jako příznak poškození funkcí mozku způsobeného arteriosklerózou).
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Skler%C3%B3za
U nejrozšířenějšího typu (ateroskteroza), se sklerotické pláty ukládají v tepnách (HK, DK, aorta), už u velmi mladých lidí. Cévy mozku nemusí být ušetřeny….
Všechna onemocnění jsou provázena poruchami paměti .
RS postupně „sežere mozek“, nadělá v něm díry, jako v ementálu (prokáže MR/MRI).
Pacienta značně omezuje (práce, pohyb je důležitou aktivitou, přes bolest, fyzické obtíže, zejména v klidové fázi a bez atak).
. Pokud je RS prokázána, léčba nutná. Přichází v mladém věku. Někdy bývá prokázána až po mnoha letech (bohužel). na biologickou léčbu, některý pacient v „pozdějším věku“ 40, 45+, reaguje během léčby obtížněji.
Alzheimer, je jasný…..Projeví se spíše v pozdním věku. Člověk je ke konci, jako zvířátko, zmatený, naprosto nesoběstačný. ;/.