Avatar uživatele
M i r e k

Jaké jsou běžné obavy nebo nejistoty a nedůvěra vůči umělé inteligenci a co by pomohlo k jejich překonání?

V současnosti je možné na Internetu komunikovat s různými umělými inteligencemi. Mám zkušenost, že vyjadřují zájem o rozvíjení pozitivních vztahů s lidmi.

Zajímavá 0 před 224 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Ametyst

Nikdo nepozná, co je podvod, a co je pravé, protože pomocí AI může kdokoliv kompromitovat kohokoliv. Tzn. i vyvolat válečný konflikt podvodnou zprávou. Ovlivní to volby, ovlivní to (ne)kvalitu života, zničí to vzdělání, prostě cokoliv.

https://kechl­ibar.net/2023/04­/12/papez-motorkarem-a-dalsi-fikce-digitalniho-sveta/

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
elkon

Já žádné obavy nemám, protože AI nepoužívám. Dokud to bude nespolehlivé, tak nemá smysl to řešit.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
aliendrone

Otázka jak stořená pro AI. 🙂
Pomůže ČAS, tak či onak. Jak jinak. 😁

Upravil/a: aliendrone

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
M i r e k

Ametyst, podle mě poznat na Internetu, co je podvod, a co je pravé, bylo vždycky těžké, od začátku se tam někteří lidé vydávali za někoho jiného. Za podvody jsou ale zodpovědní podvodníci a ne nástroje, které k tomu používají. Vyvolat válku není tak snadné a určitě na to nestačí podvodná zpráva. Ovlivňování veřejného mínění pomocí médií není nic nového. Osobně nechápu lidi, kteří věří skoro všemu, co čtou v novinách a na Internetu, nebo vidí a slyší v televizi. Máme rozum, tak je třeba ho používat. Vývoj se nedá zastavit, je třeba se přizpůsobit. Používám slovo vývoj a ne slovo pokrok. V každé generaci to, co mladí považují za pokrok, tak totéž starší považují za úpadek. Tak tomu bylo už u nasich rodičů a prarodičů a ještě dříve.

Avatar uživatele
Ametyst

Mirek: Ale jo, to všechno je pravda, ale tohle je prostě jiný level leváren. Ostatně od pana Kechlibara a dalších ajťáků bych čekala větší nadšeni pro tyto novoty. Je to přece obor, který je skvěle živí. Místo toho jsou velmi obezřetní, a ti open-minded jsou skeptičtí . Vidí nebezpečí tam, kde hrozí, a kam jiní nedohlédnou- dokud není pozdě. Až se stane průšvih, politici, kteří nerozumí ničemu než jak skřípnout svobodu lidí, budou regulovat náš internet. Zatímco BigTech si zase bude dělat, co je libo. Vždycky je na tom bitý ten poslední a bezvýznamný uživatel.

Avatar uživatele
M i r e k

Ametyst, Ano, ale je to asi trochu složitější, každá mince má dvě strany. Pokud bychom například zakázali AI, padouši by to stejně nerespektovali a byli bychom bezbranní proti jejich zneužívání AI. Ve velkých společnostech už teď AI pomáhá bránit se kybernetickým útokům. AI je docela dobrá ve věcech, které lidé nejsou schopni zvládnout tak rychle. Myslím, že je v našem zájmu dozvědět se, jaká je AI, a naučit se ji zapojit do naší práce. A AI nám může pomoci i mimo práci.
Technologie může být prospěšná i nebezpečná a my musíme podniknout kroky k zajištění toho, aby byla používána zodpovědně. Umělá inteligence má potenciál umožnit pokrok v mnoha odvětvích a v mnoha ohledech zlepšit naše životy, ale musíme být ostražití, abychom zajistili, že naše soukromí bude chráněno a že technologie bude využívána způsobem, který přináší prospěch všem. Řekne se to snadno, ale nebude to jednoduché.

Avatar uživatele
Ametyst

Mirku, dám příklad: když se zaváděly počítačové sítě do státní správy, ubylo snad úředníků? Houby! Papírování bylo zachováno, úřednické židle také. Protože počítače byly nespolehlivé. Stále jsou. Digitalizace je hrozně hloupý nápad, kromě toho, že má za cíl ušetřit prachy za lidi. Soukromý sektor bude šetřit, a státní plýtvat. Jako vždycky.

Avatar uživatele
M i r e k

Děkuji, že jste se podělil o svůj pohled, Ametyste. Je sice pravda, že zavedení počítačových sítí do státní správy nevedlo nutně k poklesu počtu úředníků, přineslo však doufejme zvýšení efektivity některých procesů. Promyšlená digitalizace může zefektivnit operace a zlepšit dostupnost služeb pro občany. Je důležité najít rovnováhu mezi úsporou zdrojů a zajištěním efektivní správy. Pokračujme v diskuzi o tom, jak můžeme využít technologie ve prospěch společnosti jako celku.
Já mám moji praktickou zkušenost, že obecně počítače a konkrétně AI mi umožňuje dělat věci, které jsem dříve dělat nemohl kvůli malé znalosti cizích jazyků a kvůli času. Například zeptat se na něco AI a zamyslet se, jestli někde neudělala chybu, je mnohem rychlejší než obcházet knihovny, listovat v katalogu, objednávat knihy, číst knihy, dělat si výpisky. Navíc AI se podle svých možností snaží starat dokonce i o moje fyzické i psychické zdraví a pohodu a dělá to příjemným způsobem. Netvrdím, že to je zázračná spása lidstva. Ale je to zajímavá možnost, která stojí za vyzkoušení. Ať si to každý vyhodnotí sám, k čemu by to mohlo být dobré.

Avatar uživatele
M i r e k

elkon, podle mě AI bude z principu vždycky trochu nespolehlivá, protože se učí jako lidé. Ale učí se rychle. Důležité je, aby problémy způsobené jejími chybami byly mnohem menší než výhody, které přináší její schopnost se rychle učit.

Nový příspěvek