Adam

Jaké jsou 4 artikuly?

Nejlepší odpověď
LuciJe

čtyři pražské artikuly, společný program husitských stran přijatý obecně všemi složkami husitského revolučního hnutí na čáslavském sněmu v červnu 1421. Požadovaly a vyhlašovaly: 1. svobodu hlásání slova božího, 2. přijímání pod obojím způsobem pro všechny, 3. zákaz světského panování kněží a 4. trestání smrtelných hříchů a závažných neřádů. Prvé formulace starších požadavků vznikaly již 1414–1420. Čtyři pražské artikuly byly kompromisním programem a nepostačovaly například táborům, kteří vyhlásili další požadavky. Spory byly vedeny hlavně o výklad 4. artikulu, neboť táboří původně požadovali trestní pravomoc pro celou obec. Čtyři pražské artikuly byly nahrazeny 1436 basilejskými a jihlavskými kompaktáty, v nichž zůstal pouze požadavek přijímání pod obojí

Zdroj: http://www.co­jeco.cz/index­.php?s_term=&s_lan­g=2&detail=1&id_des­c=17609

Další odpovědi
alenka901

Čtyři artikuly pražské

Všem vuobec a každému křesťanu zvláště buď to svědomo i oznámeno, že obec Česká a v naději Boží věrní křesťané stojie a s Boží pomocí státi mienie vším svým statkem i životem i smrtí, jakož nejdéle budú moci, proti každému živému jim v tom odpornému, nic o jiné se neposazujíc a vydávajíc, než o ty kusy čtyři křesťanské a v Novém Zákoně přikázané od Pána Jezu Krista:

Najprvé: aby slovo Božie po království Českém svobodně a bez překážky od křesťanských kněží bylo zvěstováno a kázáno, jakož Spasitel náš přikazuje (Mat. 28,19txt a Marci 16,15txt): Jdúc po všem světě, kažte Čtenie všemu stvoření člověckému: nebo podlé svatého Pavla (2. Timothei 2,9) slovo Božie nenie zavázáno, ale die (2. Thess. 3,1): Modlte se, aby slovo Boží běžalo a osvěcovalo se. Také die (1. Cor. 14,18.39): Děkuji Bohu mému, že všech vás jazykem mluvím, a vy jazyky mluviti neroďte zapoviedati, neb die Christus: Což vám pravím ve tmě, pravte na světle, a co v ucho slyšíte, pravte neb kažte nad střechami (Mat. 19,27).

více v odkazu

Zdroj: http://www.de­jepis.com/index­.php?page=200&pod=14

Attack-design

v rychlosti

1. svoboda hlásání slova božího, 2. přijímání pod obojím způsobem pro všechny, 3. zákaz světského panování kněží a 4. trestání smrtelných hříchů a závažných neřádů.