Avatar uživatele
Registrovaný

Jaké jsou 4 artikuly?

Jaké jsou 4 artikuly?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Pokročilý

čtyři pražské artikuly, společný program husitských stran přijatý obecně všemi složkami husitského revolučního hnutí na čáslavském sněmu v červnu 1421. Požadovaly a vyhlašovaly: 1. svobodu hlásání slova božího, 2. přijímání pod obojím způsobem pro všechny, 3. zákaz světského panování kněží a 4. trestání smrtelných hříchů a závažných neřádů. Prvé formulace starších požadavků vznikaly již 1414–1420. Čtyři pražské artikuly byly kompromisním programem a nepostačovaly například táborům, kteří vyhlásili další požadavky. Spory byly vedeny hlavně o výklad 4. artikulu, neboť táboří původně požadovali trestní pravomoc pro celou obec. Čtyři pražské artikuly byly nahrazeny 1436 basilejskými a jihlavskými kompaktáty, v nichž zůstal pouze požadavek přijímání pod obojí

Zdroj: http://www.cojeco.cz/index.php ?s_term=&s_lang=2&detail=1&id_ desc=17609

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Pokročilý

Čtyři artikuly pražské

Všem vuobec a každému křesťanu zvláště buď to svědomo i oznámeno, že obec Česká a v naději Boží věrní křesťané stojie a s Boží pomocí státi mienie vším svým statkem i životem i smrtí, jakož nejdéle budú moci, proti každému živému jim v tom odpornému, nic o jiné se neposazujíc a vydávajíc, než o ty kusy čtyři křesťanské a v Novém Zákoně přikázané od Pána Jezu Krista:

Najprvé: aby slovo Božie po království Českém svobodně a bez překážky od křesťanských kněží bylo zvěstováno a kázáno, jakož Spasitel náš přikazuje (Mat. 28,19txt a Marci 16,15txt): Jdúc po všem světě, kažte Čtenie všemu stvoření člověckému: nebo podlé svatého Pavla (2. Timothei 2,9) slovo Božie nenie zavázáno, ale die (2. Thess. 3,1): Modlte se, aby slovo Boží běžalo a osvěcovalo se. Také die (1. Cor. 14,18.39): Děkuji Bohu mému, že všech vás jazykem mluvím, a vy jazyky mluviti neroďte zapoviedati, neb die Christus: Což vám pravím ve tmě, pravte na světle, a co v ucho slyšíte, pravte neb kažte nad střechami (Mat. 19,27).

více v odkazu

Zdroj: http://www.dejepis.com/index.p hp?page=200&pod=14


Avatar uživatele
Pokročilý

v rychlosti
1. svoboda hlásání slova božího, 2. přijímání pod obojím způsobem pro všechny, 3. zákaz světského panování kněží a 4. trestání smrtelných hříchů a závažných neřádů.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Vzdělání a práce

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Vzdělání a práce

Zlatý annas 3219
Zlatý Drap 2160
Zlatý quentos 1363
Zlatý ivzez 1206
Zlatý led 729
Zlatý mosoj 688
Zlatý marci1 643
Zlatý gecco 617
Zlatý hanulka11 564
Zlatý Kepler 550

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.