Vojta24

Jaké důsledky bude mít přesun dat uživatelů Googlu z území Británie do USA?

Krátce po brexitu se zřejmě firmě Google uvolnily ruce, přestali se obávat unijních regulí především těch cílených na ochranu osobních údajů jako GDPR a nastartovali projekt přesunu všech dat britských uživatelů na servery na území USA. Na tomto území servery podléhají americkým zákonům, a tedy k uvedeným datům mají automaticky přístup americké bezpečnostní složky bez jakéhokoliv hackování, prostě tam ze zákona mají zadní vrátka s přímým přístupem, které pro ně implementoval přímo Google. Jaké konkrétní nařízení v rámci EU Googlu dosud bránilo přesunout ta osobní data dřív, ještě před brexitem. Jaké to bude mít pro brity další následky kromě přímého vystavení svých dat NSA? Jakým způsobem mohou fyzickému přesunu dat do jurisdikce USA britové případně zabránit, pokud tedy vůbec nějak mohou? Co z toho je realita a co přufouknutá mediální bublina?

Odpovědi
anonym

Je to aktuální živá kauza, je kolem toho docela dusno a informační šum. Asi si k tomu četl článek https://www.sve­tandroida.cz/go­ogle-brexit-reakce-presun-dat/ , původní článek zřejmě byl tento na reuters https://transla­te.google.com/tran­slate?sl=en&tl=­cs&u=https%3A%2F%2Fuk­.reuters.com%2Far­ticle%2Fus-google-privacy-eu-exclusive%2Fex­clusive-google-users-in-uk-to-lose-eu-data-protection-sources-idUKKBN20D2M3 (strojový překlad do češtiny) … další se budou objevovat a situaci vyjasňovat – takže se budou možná k otázce objevovat i upřesnění v diskusi.

Motivace googlu je možná jenom ekonomická úspora, kdo ví, ale důsledky pro Brity jsou zřejmé a ti pochopitelně zuří při představě že právě přišli o veškerou ochranu osobních údajů které se jim v rámci EU dostávalo. Řešení to samozřejmě má, budou muset přijít s vlastní legislativou, která se nakonec té unijní bude muset v mnoha směrech velmi podobat, aby podobnému chování firem zabránili. To jim asi zabere dost času … jisté je, že se budou svých práv přes americké soudy žalobami na americkou filmu domáhat přeci jen o dost komplikovaněji.

Evropské sídlo googlu i datová úložiště pro EU státy ale nedále zůstávají v na území EU a v legislativní působnosti evropských zemí, na tom se nic nemění. Evropské směrnice brání googlu provést tento přesun i například s daty českých občanů, takže nás by se to dotknout nijak nemělo.

led

DATA na internete sú obchodný artikel.
Tým, že navonok tieto DATA prestanú byť blokované právnymi poriadkami a nariadeniami EU, budú podľa zákonov USA bližšie k (nemenovaným) informačným zložkám bezpečnostných organizácií USA.
„My chránime vaše súkromie, čokoľvek poviete, napíšete, (aj v súkromnej pošte) môže byť použité proti vám“ by mohlo byť na titulnej stránke Google
Ale nielen Google, ale aj iných naprFB, ktorý priamo napísal, že čokoľvek do FB vložíte, sa stáva majetkom FB

autacek

To co popisuješ postrádá naprosto logiku. Když se Anglie vyvázala z nařízení EU, tak není důvod to kvůli EU řešit. Spíš bych to viděl na nejistotu kolem nových právních předpisů a postavení GB ve světě, resp. k EU a její vyjednávací pozici a případná slabá místa, kde by se mohla zavázat vyhovět (třeba zpřístupnit v „zájmu bezpečnosti“ data uživatelů apod.).

Jistou roli může hrát i optimalizace v rámci EU zvažované digitální daně, ale to se není co divit. Navíc to stejně v konečném důsledku zaplatí občan, ale to třeba koblihy nikdy nepochopí.

anonym

Google také na twitteru použil ve snaze přesun hájit ještě jeden pádný argument. Právní systém GB nebude kompatibilní s právním systémem EU a bude se hekticky měnit, google prostě jen nechce čelit novým tahanicím. Evropské právo je pro něj sice svazující ale už má na něj experty a naučil se v něm chodit, není pro něj velkou neznámou. Britské právo je teď ale v jakémsi nejistém vakuu, experti na něj sami budou velmi tápat a horko těžko sledovat zmatené změny, proto se rozhodli ten přesun prý udělat. Než se mezinárodní obchodní vztahy a právo v rámci GB více stabilizuje. … otázkou je, zda i potom budou mít nějakou motivaci ta datacentra a data stěhovat zpět, to už možná nejspíš nebudou. Ze strany USA bude velký tlak aby se zpět už nevraceli, pokud nebudou muset a tady narážíme na to že britský trh prostě není tak velký jako unijní a vyjednávací pozice GB je relativně velmi slabá a těžko google k něčemu donutí.