KN

Jaké budou tyto dvě VV? – Kdybys viděla borůvky,zavolej mě. Jsem rád, že se teta vrátí ze služební cesty v pátek.

Kdybys viděla borůvky, zavolej mě.
Jsem rád, že se teta vrátí ze služební cesty v pátek.
Doplňuji:
VV = VĚTY VEDLEJŠÍ

Nejlepší odpověď
annas

Nějak otázce nerozumím.

Pokud se dobře dívám, jsou „v“ ve slově viděla, borůvky, zavolej, vrátí, v.
Doplňuji:
Teď jsem si uvědomila, že se ptáš na vedlejší věty, i když je třeba se lépe vyjadřovat. Také by neuškodilo se zeptat toruchu jinou formou.

Zkus se zeptat.

  1. Kdy mě zavolej, za jakých podmínek? Zavolej mě při viděn (zahlédnutí) borůvek – pomůže transformace.
  2. Proč jsem rád? Jsem rád z návratu – pomůže transformace.

Další odpovědi
anonym

Annas, vždyť to je jasné. KN se ptá na druh těch vedlejších vět. Jsou tu dvě souvětí, kde je vždy jedna věta hlavní a u ní věta vedlejší. Ono se to za poslední léta změnilo a vedlejší věty dnes mají více druhů, než jsem se učila ve škole třeba já.
Občas bych uvítala, kdybyste nenapovídala jenom žákům. Taky se tu snažím pochytit to, co nás ve škole neučili. Díky.
Annas, ještě jednou děkuji a vážně jsem za každé poučení vděčná.

hanulka11

Nějak nechápu ,nač se ptáš????

annas

Ocko, já vím. Ale chtěla jsem tazatele přimět k tomu, aby se správně a slušně zeptal.
Také máme jakousi domluvu, že se snažíme
DÜ nevypracovávat. Nanejvýš jen poradit. Samozřejmě nedodržují všichni, ale kdysi jsme byli o to požádáni. Proto jsem tazatele navedla, aby sám druh věty určil.