HerbiG

jaká je šance,že spadne letadlo?

Nejlepší odpověď
alex.agent

Každý rok na celém světě přistává a startuje přibližně 19 000 dopravních letadel. Neustále se přepravují milióny a stamilióny pasažérů. Je až neuvěřitelné, že při tom všem se stává jen velmi málo nehod. Cestování letadlem patří mezi ty nejbezpečnější dopravní prostředky. Dle odhadů londýnské pojišťovací společnosti je cestování letadlem až 25krát bezpečnější než jízda autem. Pokud se i vy rozhodnete cestovat letadlem, bude pro vás nejnebezpečnější cesta právě na ono letiště.

Další odpovědi
Core

Šance, že se zřítí letadlo a že v důsledku havárie zahynete (ovšem při každé havárii ještě nemusíte zahynout), se velice liší zejména v závislosti na tom, zda se jedná o velké dopravní letadlo, nebo o malé (malá mají nehody častěji), v závislosti na tom, jak dlouhý let absolvujete (v případě delších letů je větší pravděpodobnost únavy a chyby pilota – na druhou stranu je v případě delších letů menší pravděpodobnost havárie přepočtená na každou 1 hodinu strávenou ve vzduchu, neboť k cca polovině všech havárií dochází při vzletu, přistání rolování na letišti apod.)

Dále záleží na tom, v jaké části Země poletíte (v oblastech s nestabilním počasím jsou havárie častější než v mírném pásu) a zda poletíte v extrémních podmínkách (nebezpečnější je let přímo přes Arktidu než např. z Prahy do Moskvy). Také samozřejmě záleží na místě vzletu a přistání (na Německém letišti bude menší pravděpodobnost chyby personálu než v rovníkové Africe, na dlouhém letišti je menší pravděpodobnost nešťastné náhody než na krátké runwayi na skále na tichomořském ostrově). Záležé na tom, zda poletíte v létě nebo v zimě (několik nehod se stalo kvůli velkým mrazům na letišti).

Konečně také záleží na tom, s jakou společností letíte. Obecně jsou společnosti, které jsou známé tím, že mají velice málo nehod (British Airways, nebo také ČSA).

Obecně podle statistik je v případě, že poletíte s jednou z 30 nejbezpeč­nějších společností (velké evropské, americké a asijské společnosti) šance, že se vyskytnete při letecké nehodě s alespoň jedním mrtvým 1 : 11,4 milionům.

Přitom ovšem ne vždy musíte zemřít (zejména při požárech na palubách ještě nebo už na zemi se mnoho lidí zachrání). Proto šance, že zemřete v důsledku letecké dopravní nehody je údajně 1 : 29,4 milionům.

Zdroj: http://www.pla­necrashinfo.com/cau­se.htm

david22

Odpovím ti obecně: 1:n, přičemž „n“ je hóóóóódně velké číslo :)

baghira

O několik řádů menší, než že nabourá auto.