Zvědavý

Jaká je rozdíl mezi „normální“ a státní závěrečnou zkouškou ??

a jak probíhá státní závěrečná zkouška ?? mohl by mi někdo napsat vaše zkušenosti s ní prosím ? (písemná, ůstní, praktická) jak to probíhá? Vím že u každého oboru jinak ale já myslím ten standart a „rutiny“ díky
Doplňuji:
jde o střední školu nikoliv vysokou

Nejlepší odpověď
annas

Státní závěrečné zkoušky se skládají na vysoké škol a ukončuje se jimi studium. Na střední škola jde o maturitu, která se skládá ze dvou části: tzv. státní a školní maturity., tedy ze společné a profilové části.

Teď je na vysoké škole zřejmě trochu jinak, než bylo v minulosti. Jinak „normální“ zkouška v semestru , např. z literatury je za určité období – např. středověká literatura, literatura první pol. 20 století, druhé poloviny atd. Takže za každý roč zpravidla 2 zkoušky, případně zápočty..

Státní závěrečná zkouška se týká všeho, co bylo obsahem „normálních“ zkoušek. Proto je mnohem náročnější – je třeba „oprášit“ to, co student uměl v jednotlivých ročnících. Tedy v již zmiňované literatuře – od počátku jejího vzniku až do současnosti. . Navíc státnice se vykonávají před několikačlennou komisí. Její součástí je i obhajoba diplomové práce.

Jak definuje státní závěrečnou zkoušku Slovník akademických pojmů
http://www.vy­sokeskoly.cz/a­kademicky-slovnik/heslo/stat­ni-zaverecna-zkouska

:
„Souhrnná zkouška, kterou student uzavírá studium, případně je rozložena do několika menších zkoušek v průběhu celého studia, které dohromady tvoří státní závěrečnou zkoušku. Poté, co student úspěšně obhájí diplomovou práci a složí tuto zkoušku, obdrží titul.“

Doplňuji:
Svou otázku jste formulovat chybně..

Státní závwěrečná zkouška se skládá na vysoké škole, nikoliv na střední. Kategorie Střední škola opravdu neodpovídá zadání otázky.

Jinak si projděte odkazy, např. jak probíhá maturita,. co dělat měsíc po měsíci atd. .

http://www.oa­nachod.cz/cs/no­de/93

http://www.vy­sokeskoly.cz/cla­nek/maturitni-rocnik-co-vas-ceka-mesic-
po-mesici

http://www.gtr­.cz/maturitni-zkousky

V odkazu najdete podrobnosti
Společná část maturitní zkoušky
Profilová část maturitní zkoušky

více diskuse

Další odpovědi
klumprt

Já bych to ve zkratce popsal tak, že státní závěrečná zkouška zahrnuje v sobě více předmětů a taky tam u toho sedí více lidí. Kromě předmětů ještě student mluví o své závěrečné práci.
Státnice uprostřed studia se týká jednoho stěžejního předmětu, který se předtím táhl třeba přes tři semestry, a je podmínkou k dalšímu pokračování ve studiu.
Obyčejná zkouška je mezi čtyřma očima a je jen k jednomu předmětu, který má pilný student v živé paměti, tudíž jde vše jako po másle a nervozita nebývá na místě 🙂

Mapel

Záleží zda na střední či VŠ. Na VŠ musíš složit veškeré předepsané zápočty a zkoušky, pak vypracuješ diplomovou práci, jdeš na ústní a tam zároveň tuto diplomku obhájíš.

Shaohao

u statni casti je zadani pro vsechny skoly stejne (samozrejme az na specificke casti: literarni dila, otazky do ciziho jazyka atp, nicmene jistou osnovu to drzi).

  • Matiky pouze test.
  • CJ, ustni: losovani, 15 minut na pripravu (potitko), diskuze se zkousejicim dle pracovniho listu.
    • didakticky test
    • slohove prace
  • obdobne je to u ciziho jazyka, kde se akorat obvykle vyzadaje vice slohovych praci (kratky, dlouhy text)
  • profilova cast bude specificka, ale zaklad muze byt podobny
  • ja mel dve prakticke zkousky (tady to bude specificke, nicmene se losuje otazka, kterou se pak ten den zabyvas)
  • a dva predmety = 60 otazek, losovani, 15 minut priprava, 15 minut predneseni znalosti (pripadne zodpovezeni otazek) pred komisi a zkousejicim.