Kryšpín

Jaká je přiměřená obrana při napadení potulným hafanem?

Kolegyně ze zaměstnání byla na procházce u lesa s maltezákem z lesa vyběhl hafan velikosti dogy zardousil maltezáčka a zmizel opět v lese. Dáma měla u sebe plynovou pistoli, ale bála se jí použít aby to nebyla nepřiměřená obrana / na př. poškození očí hafíka / prý údajně mohla pouze vrčet nebo cenit zuby / u staršího občana by to byl i toto problém /. Nahlásila skutek na Policii a i když bude pachatel vypátrán těžko se to bude dosvědčovat.

Nejlepší odpověď
Drap

Přiměřená obrana je pouze u lidí.. Pokud se cítila v ohrožení života, mohla vystřelit.

Další odpovědi
klumprt

Tady jde spíš o krajní nouzi. Mohla klidně na psa vystřelit, aby ho odradila od napadání maltézáčka.

Edison

Tady by šlo o krajní nouzi. I krajní nouzi lze odvracet jakýmkoli způsobem. Musí být přededvším dostatečně účinný, proto není blíže specifikován.

Pozor ale na to, kdy o krajní nouzi výslovně nejde (odst. 2).

§ 28
Krajní nouze

(1) Čin jinak trestný, kterým někdo odvrací nebezpečí přímo hrozící zájmu chráněnému trestním zákonem, není trestným činem.

(2) Nejde o krajní nouzi, jestliže bylo možno toto nebezpečí za daných okolností odvrátit jinak anebo způsobený následek je zřejmě stejně závažný nebo ještě závažnější než ten, který hrozil, anebo byl ten, komu nebezpečí hrozilo, povinen je snášet.

Zdroj: https://zakony­.kurzy.cz/40-2009-trestni-zakonik/paragraf-28/

Malvína

Je to těžké. Miluji zvířata, nechci jim ublížit. Tezko se odhaduje, zda pejsek útočí ze strachu, někdo mu ublížil atd. Ale já u sebe stejně nosím pepřový sprej. Prostě se nenechám pokousat. Vzteklinu nechci, dík. Je ale potřeba určit, kdy je vhodný moment. Nepoužívat hned okamžitě, třeba jen zavrčí a uteče. Ale těžko radit, každý se zachová jinak v danou chvíli. Já mám od malička z cizích psů fobii a stejně ho raději zkusím vyplašit. Díky bohu jsem pepřák zatím nemusela použit.

Kajoch

Když večer venčím svého psa,beru si automaticky pepřový spray.A to z důvodu pro případnou ochranu proti agresivnímu,volně pobíhajícímu psovi a nebo eventuálně proti náhlému napadení nějaké sebenekontrolu­jícíse smažky.

anonym

Měla vystřelit, ten agresigní zmetek takhle zardoucí X dalších, dokud nebude zpacifikován. Nemá smysl hledat viníka, tím je chovatel který se ho zřejmě dávno zbavil a nikdo ho nikdy nedohledá, je třeba řešit následky a odstranit hrozbu.

anonym

V těchto otázkách je lepší když máte ve svém postupu jasno a moc nad tím nepřemýšlíte … když jasno nemáte neuděláte totiž zpravidla vůbec nic a to může být špatně … útočí na vás, braňte se a útok zastavte i za cenu likvidace útočníka!

anonym

Jednejte impulzivně a instiktivně! Vše ostatní bude jen zbytečné váhání které může stát život napadeného a to je špatně určitě.